Nauka

WWF: Przybywa ludzi, ubywa dzikich zwierząt

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2014 01:00
Liczba dzikich zwierząt morskich i lądowych w ostatnich 40 latach drastycznie spadła. Jednocześnie liczba ludzi na Ziemi wzrosła niemal dwukrotnie.

Dane o zagrożeniach dla fauny światowej publikuje WWF, czyli Światowy Fundusz na rzecz Przyrody.

Liczba ssaków, ptaków, gadów, płazów i ryb na świecie jest średnio o ponad połowę mniejsza niż w latach 70. XX wieku. Raport dotyczy 10 tysięcy populacji zwierząt reprezentujących ponad trzy tysiące gatunków.

Badacze wskazują, że ludzie zużywają zasoby naturalne tak szybko, że potrzeba by półtorej Ziemi, żeby zaspokoić ich potrzeby. Drzewa są wycinane szybciej niż rosną, ludzie łowią więcej ryb, niż przyroda jest w stanie zapewnić.

Prognozy dla światowej fauny są niepokojące. W 2050 roku na naszej planecie będzie mieszkać prawie 10 miliardów ludzi. w 2100 roku - 11 miliardów.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA biologia
Czytaj także

Brazylia buduje gigantyczną wieżę w sercu Amazonii

Ostatnia aktualizacja: 15.09.2014 23:00
Brazylia rozpoczęła budowę gigantycznej wieży obserwacyjnej w sercu Amazonii. Konstrukcja ma służyć do obserwowania zmian klimatycznych w największej dżungli świata.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ludzie nauki: młodzi mistrzowie badają komórki nerwowe i DNA

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2014 23:23
Gośćmi audycji są młodzi, ale już z ogromnym dorobkiem naukowym, polscy badacze, laureaci programu Fundacji na rzecz Nauki Polskiej MISTRZ. Zajmują się biologią i chemią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zainfekowane komary mają powstrzymać dengę

Ostatnia aktualizacja: 25.09.2014 17:00
W Rio de Janeiro pojawiły się komary zarażone bakteriami. Mieszkańcy są spokojni, a nawet zadowoleni, bo zakażone komary mają powstrzymać jedną z groźnych chorób.
rozwiń zwiń