Nauka

CERN ma 60 lat

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2014 00:00
Jeden z najbardziej prestiżowych ośrodków naukowych na świecie, europejski CERN obchodzi 60. rocznicę powstania.
Audio
Kula plazmy w Muzeum Mikrokosmosu w CERN
Kula plazmy w Muzeum Mikrokosmosu w CERN Foto: źr. cdsweb.cern.ch/press photo/

We wczorajszej urodzinowej uroczystości CERN-u, czyli Europejskiej Organizacji Badań Jądrowych, wzięli udział delegaci z 35 państw.

CERN znajduje się w Genewie; jest jednym z największych i najbardziej szanowanych na świecie laboratoriów fizyki cząstek elementarnych. Pracują w nim naukowcy niemal stu narodowości, także z Polski.

Ośrodek łączy dziesięć tysięcy użytkowników z całego świata. To tam powstał najpotężniejszy na Ziemi akcelerator cząstek, tzw. Wielki Zderzacz Hardornów. To on wykrył niedawno tajemniczą cząstkę Higgsa, a w najbliższej przyszłości ma posłużyć do rozwikłania kolejnych zagadek wszechświata.

- W tym roku mówimy o związku nauki z pokojem, bo tu przez sześć dekad ludzie mogli pracować razem niezależnie od swoich kultur czy pochodzenia narodowościowego - mówi szef Organizacji, Rolf Heuer.

Jednym z najbardziej znanych efektów pracy naukowców w CERN-ie jest system www, czyli współczesny internet. Tamtejsi wynalazcy dali go ludzkości za darmo.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: fizyka NAUKA
Czytaj także

Albert Einstein - skromny geniusz, który "przewrócił fizykę do góry nogami"

Ostatnia aktualizacja: 22.07.2014 12:00
Alberta Einsteina większość z nas kojarzy głównie z teorii względności, którą trzeba był wkuwać na pamięć w szkole. Genialny fizyk skrywał jednak tajemnice, o których świat miał zapomnieć. Nie udało się.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizycy stworzyli kwantowego Kota z Cheshire

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2014 12:00
Naukowcy po raz pierwszy oddzielili cząstkę od jednej z jej właściwości fizycznych. Stworzyli w ten sposób tak zwanego kwantowego Kota-Dziwaka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Fizyk: czarne dziury są matematycznie niemożliwe

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2014 23:00
To zjawisko z dziedziny astrofizyki ma już swoje miejsce w popkulturze. A co jeśli nie istnieje? Właśnie matematycznie to udowodniono.
rozwiń zwiń