Nauka

Tani wynalazek zastąpi kosztowny mikroskop

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2014 22:22
Brytyjski student poszedł po rozum do głowy i jednym wynalazkiem zaoszczędził równowartość pół miliona złotych.
Audio
  • Tani wynalazek zastąpi kosztowny mikroskop - R. Motriuk/IAR.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Saint Louis University Madrid Campus/flickr.com/lic. CC

Adam Lynch w prosty sposób zaadaptował prymitywny mikroskop tak, by dawał on obraz porównywalny ze sprzętem najwyższej klasy.

W trakcie studiów doktoranckich na Uniwersytecie Brunela, Lynch zorientował się, że jeśli odwróci tani mikroskop, to zobaczy detale, jakie dawałby mikroskop za sto tysięcy funtów. W rozmowie z BBC tłumaczył: - Potrzeba matką wynalazku. Chciałem badać ruch komórek. Ma to duże znaczenie na przykład przy ustalaniu własności komórek odpornościowych.

Adam Lynch kupił trzy mikroskopy, odwrócił je do góry nogami, zmienił światło i zastosował specjalny, napisany od początku program komputerowy. Wszystko kosztowało go 160 funtów. To ponad sześćset razy mniej niż koszt potrzebnego do takich badań mikroskopu z górnej półki. Doktorant mówi, że nie ma zamiaru patentować swego wynalazku: chce oddać go ludzkości za darmo.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: fizyka NAUKA
Czytaj także

Fizyka opuszcza Hożą

Ostatnia aktualizacja: 10.10.2014 17:00
Wydział Fizyki Uniwersytetu Warszawskiego, „Physics from Hoza Street”, po ponad 90 latach opuszcza swoją historyczną siedzibę przy ul. Hożej 69. Przenosi się do nowoczesnego kampusu przy ul. Pasteura 5. Jaka przyszłość czeka ten słynny ośrodek?
rozwiń zwiń
Czytaj także

LHC: poznaliśmy dwie nowe cząstki

Ostatnia aktualizacja: 22.11.2014 15:00
Dwie nowe cząstki elementarne, składające się z kwarków dolnego (d), dziwnego (s) i pięknego (b) zaobserwowano dzięki analizie danych z Wielkiego Zderzacza Hadronów. LHC na razie jest nieczynny, ale wznowi prace za kilka miesięcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znajdź bozon Higgsa. CERN udostępnił dane

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2014 19:00
CERN czyli Europejska Organizacja Badań Jądrowych udostępniła w sieci dane z eksperymentów prowadzonych w LHC. Każdy może je za darmo przeanalizować.
rozwiń zwiń