Nauka

Wystawa znalezisk spod autostrady

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 15:00
Budowa autostrad i związane z nią badania archeologiczne otworzyły nowy etap w naszej wiedzy o prehistorii. W Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu można oglądać najciekawsze znaleziska spod obwodnicy miasta.
Wózek z grobowca w Domasławiu
Wózek z grobowca w DomasławiuFoto: Muzeum Archeologiczna we Wrocławiu / plakat promocyjny wystawy.

Przełomowe odkrycia pochodzące z bogato wyposażonych grobów z wczesnej epoki żelaza (750-450 p.n.e.) odkrytych w Domasławie będzie można obejrzeć w Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu.

„Domasław – nekropolia arystokracji z wczesnej epoki żelaza (VIII-VI w. p.n.e.)” jest pokłosiem wykopalisk, które towarzyszyły budowie obwodnicy Wrocławia w latach 2006 – 2008. Prace przeprowadził Zespół Badań Ratowniczych z wrocławskiego oddziału Instytutu Archeologii i Etnologii PAN.

Członkowie społeczności złożonej w grobach w Domasławiu, należeli do tzw. kultury łużyckiej, która występuje na terenach Polski od epoki brązu. Archeolodzy odkryli w Domasławiu blisko 300 grobów komorowych o rozbudowanych konstrukcjach. Imponujące jest również ich wyposażenie. Zmarłych składano w popielnicach – urnach. Obok nich znajdowano od kilkunastu do ponad 50 naczyń-przystawek. Wśród nich są luksusowe naczynia tzw. halsztackiej ceramiki grafitowanej i malowanej czy liczne przedmioty wykonane z brązu i żelaza, w tym naczynia importowane z alpejskiego kręgu kultury halsztackiej i Italii.

Niewątpliwie najcenniejszym zabytkiem, a zarazem rewelacją w skali europejskiej archeologii wczesnej epoki żelaza, jest czterokołowy wózek pochodzący z jednego z bogato wyposażonych grobów. Badacze uważają, że przedmiot pełnił funkcję kultową.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: archeologia NAUKA POLSKA
Czytaj także

Słowianie byli tu zawsze? Archeolodzy w szoku

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2013 10:00
Genetycy podważają teorię części polskich archeologów. Być może Słowianie wcale nie pojawili się w Polsce dopiero we wczesnym średniowieczu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sukces polskich archeologów w Peru

Ostatnia aktualizacja: 27.06.2013 12:23
63 szkielety, ponad 1,2 tys. przedmiotów i przede wszystkim pierwszy nienaruszony grobowiec arystokratów z preinkaskiej cywilizacji Wari odkryła w Peru ekipa dr. Miłosza Giersza z Uniwersytetu Warszawskiego – informuje "Gazeta Wyborcza".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wampiry z Drawska mogły umrzeć na cholerę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 23:55
Tajemnicze groby z Wielkopolski mogą być pozostałością po epidemii. Na pewno byli to ludzie miejscowi - informują badacze z USA i Kanady na łamach "PLOS ONE".
rozwiń zwiń