Nauka

Poznamy dietę i więzy krwi w prehistorycznym Karczynie

Ostatnia aktualizacja: 19.01.2015 20:00
Największa nekropola z okresu wpływów rzymskich w Karczynie na terenie Kujaw stała się celem szczegółowych badań naukowców.
zdjęcie ilustracyjne
zdjęcie ilustracyjneFoto: Depositphotos

Wszystko dzięki środkom od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Badacze wykonają analizy, dzięki którym poznamy dietę, pokrewieństwo i pochodzenie zmarłych pochowanych na cmentarzysku.

Wykopaliska w Karczynie przeprowadziła od 2002 do 2010 roku Ekspedycja Archeologiczna Instytutu Prahistorii UAM w Poznaniu. - Okazało się, że nekropola istniała nieprzerwanie przez ponad 300 lat od I do IV wieku n.e. – mówi Adriana Romańska, kierowniczka wykopalisk. – Odkryliśmy ponad 120 pochówków o bardzo różnorodnym obrządku.

Największym zaskoczeniem dla naukowców było znalezienie dwóch gigantycznych grobowców – największych znanych dotąd na obszarze Kujaw z tego okresu, które okrzyknięto „grobami książęcymi”. Obydwa posiadały okazałe kamienno-ziemne komory grobowe. Niestety obie konstrukcje wyrabowano już w pradziejach.

Zaskakujące dla archeologów okazały się wyniki wstępnych analiz antropologicznych: w jednym z grobów pochowane były dwie osoby: dorosły – powyżej 20 lat i dziecko w wieku około 14 lat, w drugim zaś – dziecko w wieku 14-15 lat. 

Cmentarzysko z pewnością wyróżniało się kiedyś w krajobrazie i było miejscem ważnym w religii ówczesnej społeczności. Były tam m.in. paleniska, gdzie kremowano zmarłych.

Dzięki dofinansowaniu konserwacji zostanie poddanych 200 zabytków,a specjaliści wykonają badania bioarcheologiczne: aDNA i stabilnych izotopów strontu, węgla C13 i azotu N15. Dzięki temu naukowcy zrekonstruują dietę, pokrewieństwo i powiązania kulturowe społeczności pochowanej w Karczynie. Wykonane zostaną też analizy paleobotaniczne i metalograficzne. Dzięki temu wewnętrzne życie i rozwój tamtejszej społeczności powinniśmy poznać dość dobrze.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia POLSKA
Czytaj także

Wampiry z Drawska mogły umrzeć na cholerę

Ostatnia aktualizacja: 01.12.2014 23:55
Tajemnicze groby z Wielkopolski mogą być pozostałością po epidemii. Na pewno byli to ludzie miejscowi - informują badacze z USA i Kanady na łamach "PLOS ONE".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wystawa znalezisk spod autostrady

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2014 15:00
Budowa autostrad i związane z nią badania archeologiczne otworzyły nowy etap w naszej wiedzy o prehistorii. W Muzeum Archeologicznym we Wrocławiu można oglądać najciekawsze znaleziska spod obwodnicy miasta.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Szczecińscy archeolodzy znaleźli nieznane megality

Ostatnia aktualizacja: 22.12.2014 22:22
Archeolodzy ze Szczecina znaleźli tajemnicze konstrukcje megalityczne sprzed kilku tysięcy lat znaleźli na terenie Ziemi Łobeskiej w woj. zachodniopomorskim.
rozwiń zwiń