Nauka

Chemia pomoże zwalczyć skutki Tłustego Czwartku

Ostatnia aktualizacja: 13.02.2015 00:02
Nowy związek chemiczny może pomóc w walce z uciążliwymi skutkami tłustego czwartku. Tak sugerują naukowcy, którzy podkreślają jednak, że nie stanie się to od razu.
Audio
  • Nowy związek chemiczny pomoże schudnąć (R. Motriuk / IAR)
Pączki, którymi zajadamy się w tłusty czwartek, mają zawsze słodkie nadzienie. Mało kto wie, że kiedyś były one przyrządzane z mięsem
Pączki, którymi zajadamy się w tłusty czwartek, mają zawsze słodkie nadzienie. Mało kto wie, że kiedyś były one przyrządzane z mięsemFoto: Glow Images/East News

Tłusty czwartek, uważany przez wielu za piękną tradycję, jest jednocześnie bombą kaloryczną. Pięć-sześć pączków daje tyle kalorii, ile potrzebuje dorosły człowiek na cały dzień. A nawet dzieci wiedzą, że za dużo kalorii i za mało ruchu to nadwaga i w konsekwencji możliwe nadciśnienie, choroby serca, udary i nowotwory.

Ratunkiem może być opisana niedawno w tygodniku „Nature” feksaramina, która działa jak wirtualny posiłek. Po jej przyjęciu organizm sądzi, że coś zjadł, i rozpoczyna spalanie tłuszczu. Kłopot polega na tym, że badania zostały przeprowadzone na myszach i nie wiadomo, czy wyniki będą takie same u ludzi. Na krótką metę wielbicielom tłustego czwartku pozostają więc tradycyjne metody: wstrzemięźliwość i dodatkowe ćwiczenia fizyczne.

(IAR)

Czytaj także

Naukowcy alarmują: otyłość szkodliwa dla mózgu

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2013 16:13
Najnowsze badania wskazują, że zrzucenie zbędnych kilogramów poprawia działanie umysłu. Jednak ludzie na całym świecie tyją, co powoduje wiele zagrożeń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Otyłość tak kosztowna jak palenie i wojny

Ostatnia aktualizacja: 20.11.2014 19:00
Otyłość staje się coraz większym problemem. Walka z nią na świecie kosztuje mniej więcej tyle samo, ile skutki palenia czy konflikty zbrojne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jak schudnąć? Oddychać!

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2014 23:55
Gdy staramy się schudnąć - na przykład po Świętach - produkty spalanego tłuszczu usuwamy wraz z wydechem, przez płuca. Dokładną analizę tego zjawiska wykonali eksperci z australijskiego Uniwersytetu Nowej Południowej Walii.
rozwiń zwiń