Nauka

Najlepsze europejskie uczelnie są w Wielkiej Brytanii

Ostatnia aktualizacja: 12.03.2015 08:00
Najwięcej renomowanych uniwersytetów w Europie znajduje się w Wielkiej Brytanii. Takie wyniki przynosi prestiżowy, globalny ranking opublikowany przez dodatek edukacyjny do dziennika The Times.
Audio
  • Wielka Brytania ma najwięcej renomowanych uniwersytetów w Europie - IAR/Adam Dąbrowski
Wioślarstwo. Zdjęcie ilustracyjne
Wioślarstwo. Zdjęcie ilustracyjneFoto: Wikipedia/MykReeve

W skali globalnej dominują Stany Zjednoczone. Na obejmującej sto pozycji liście Amerykanie mogą się pochwalić 43 uczelniami. W pierwszej dziesiątce jest ich osiem. Wygrywa Harvard, czwarte jest MIT, a piątą pozycję zajmuje Stanford. Ale Cambridge i Oxford zajmują odpowiednio drugie i trzecie miejsce.

W sumie na liście znajduje się 12 uczelni brytyjskich. Do Uniwersytetu w Warwick czy Edynburga dołącza pięć z Londynu: Imperial College, University College London, King's College, London Business School i London School of Economics

Po USA i Wlk. Brytanii najlepszą reputacją cieszą się uczelnie Niemieckie. W zestawieniu znalazło się sześć placówek zza naszej zachodniej granicy. Pięcioma uczelniami mogą się pochwalić Francuzi.

Najwyżej notowaną uczelnią spoza Europy jest Uniwersytet Tokijski (12. pozycja). Pierwszą uczelnią europejską spoza Wielkiej Brytanii jest ETH z Zurychu, które uplasowało się na piętnastym miejscu.

Na liście nie ma polskiej uczelni. Pierwsza dziesiątka rankingu kształtuje się następująco: Harvard University ze Stanów Zjednoczonych, University of Cambridge z Wielkiej Brytanii, University of Oxford także z Wielkiej Brytanii i kolejne wszystkie ze Stanów Zjednoczonych - Massachusetts Institute of Technology, Stanford University, University of California, Berkeley, Princeton University, Yale University, California Institute of Technology, Columbia University.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA edukacja
Czytaj także

Naukowcy dają ministerstwu żółtą kartkę i grożą strajkiem

Ostatnia aktualizacja: 03.02.2015 21:29
Podczas wtorkowego kongresu "Kryzys uczelni, kryzys nauki, kryzys pracy" przedstawiciele Komitetu Kryzysowego Humanistyki Polskiej ogłosili postulaty dotyczące m.in. systemu finansowania nauki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Erasmus do kwadratu. "Zawsze chce się tam wracać"

Ostatnia aktualizacja: 04.03.2015 10:22
- Wyjazd na zagraniczne studia to cudowni ludzie, piękny widok za oknem, spokój - mówi Justyna Tylczyńska, która właśnie powróciła z Erasmusa w Lublanie, a wcześniej była w Lizbonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kamera na ramieniu odmieni edukację?

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2015 08:40
Internetowe kursy i studia online to nie nowość. Jest jednak wiele przedmiotów, w których kontakt z nauczycielem lub instruktorem jest niezbędny. Grasp ma ułatwić tę komunikację.
rozwiń zwiń