Nauka

Udany przeszczep twarzy w Barcelonie

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2015 23:00
Barceloński szpital Vall d’Hebron dokonał udanego przeszczepu twarzy. Pacjentem jest 45-letni mężczyzna. Operacja trwała 27 godzin i uczestniczyło w niej 45 lekarzy.
Audio
  • Barcelona: przeszczep twarzy zakończony powodzeniem - IAR, E. Wysocka
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Zabiegu dokonano w lutym, ale szpital zwlekał z informacją, bo chciał mieć pewność, że przeszczep został przyjęty przez organizm.

Mężczyzna od 20 lat cierpiał na chorobę, która deformowała mu twarz i szyję. Przestał mówić, tracił wzrok i miał częste krwotoki. Pdczas operacji przeszczepiono mu nie tylko skórę i mięśnie dolnej cześci twarzy i szyi, ale też język i krtań.

Mimo, że od zabiegu minął ponad miesiąc pacjent nie widział się jeszcze w lustrze. „Wszystko zależy od niego. Zobaczy swoją nową twarz, kiedy będzie czuł się na siłach. I kiedy będzie chciał powoli oswajać się z nowym wyglądem” - wyjaśniał Joan Pere Barret, ordynator oddziału chirurgii plastycznej Vall d’Hebron.

Mężczyzna ponad dwa lata czekał na dawcę. Zanim trafił do barcelońskiego szpitala, pomocy odmówiły mu zagraniczne, prestiżowe kliniki. Uznały, że jest nie do wyleczenia.

To czwarty w Hiszpanii i 35 przeszczep twarzy na świecie. Operacji tych dokonuje jedynie 7 placówek, między innymi Centrum Onkologii w Gliwicach.

(IAR)

Czytaj także

Pełny przeszczep twarzy. Pierwsza taka operacja

Ostatnia aktualizacja: 23.04.2010 21:18
Hiszpańscy lekarze przeprowadzili pierwszy w historii pełny przeszczep twarzy. Zabieg przeprowadzono w uniwersyteckim szpitalu Vall d'Hebron w Barcelonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy kolejny gen autyzmu

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 09:00
Naukowcy odkryli nowy gen, który prawdopodobnie odpowiada za najcięższe postacie autyzmu u dziewczynek. Amerykańscy badacze piszą o tym w najnowszym wydaniu prestiżowego tygodnika „Nature”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czy jesteśmy gotowi na pandemię?

Ostatnia aktualizacja: 26.03.2015 20:00
Świat może i powinien dobrze zabezpieczyć się na wypadek globalnej pandemii. Takie wnioski płyną z trwającej już ponad rok walki z epidemią eboli w Afryce, sugeruje infekcjolog, profesor Leszek Szenborn z Uniwersytetu Medycznego we Wrocławiu.
rozwiń zwiń