Nauka

Science: eksperymenty psychologiczne mało wiarygodne

Ostatnia aktualizacja: 31.08.2015 15:00
Wyniki eksperymentów psychologicznych są w większości przypadków mało wiarygodne. Tak sugeruje grupa międzynarodowych naukowców na łamach prestiżowego tygodnika „Science”.
Audio
  • Eksperymenty psychologiczne nie są wiarygodne - IAR, Rafał Motriuk
Science: eksperymenty psychologiczne mało wiarygodne
Foto: Depositphotos

Zespół Briana Noska z Uniwersytetu w Wirginii zrobił to, co w nauce bodaj najcenniejsze. Powtórzył eksperymenty przeprowadzone wcześniej przez innych naukowców, by sprawdzić, czy wyniki będą takie same. Potwierdzenie rezultatów uzyskał zaledwie w 39 proc. przypadków.

Skąd tak mała wiarygodność? - Żeby dostać pracę, utrzymać stanowisko i robić karierę, my naukowcy jesteśmy pod naciskiem. Musimy publikować. Jeśli wynik eksperymentu pasuje i jest zgrabny, to publikujemy. Ale to wcale nie musi oznaczać, że te rezultaty da się potwierdzić - mówi tygodnikowi „Science” Brian Nosek.

Wielu badaczy od lat bije na alarm, bo - ich zdaniem - ilość publikacji wcale nie przechodzi w jakość. Naukowcy dodają jednak, że nie mają wyjścia - muszą publikować jak najwięcej, bo taki jest system.

(IAR)

Zobacz więcej na temat: NAUKA psychologia
Czytaj także

Gdy pamięć zawodzi. Między roztargnieniem a chorobą

Ostatnia aktualizacja: 18.08.2015 03:33
- Gdy z powodu zapominania pojawiają się duże szkody osobiste i poważne konsekwencje, zaczynamy się zastanawiać, czy dana osoba jest chora - mówi geriatra Milena Słoń.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wracasz z urlopu? Uważaj na depresję

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2015 22:22
Stres, bóle głowy czy brak koncentracji. To mogą być objawy pourlopowej depresji. Powrót z wakacyjnego wypoczynku do pracy może być dla niektórych bolesny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

USA: ogólnokrajowy test na uczciwość

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2015 22:22
W których amerykańskich miastach ludzie są najuczciwsi? Aby odpowiedzieć na to pytanie, organizacja społeczna ''Honest Tea'' przeprowadziła ogólnokrajowy eksperyment.
rozwiń zwiń