Nauka

Osy pomogą w onkologii?

Ostatnia aktualizacja: 03.09.2015 18:00
Brazylijskie osy mogą pomóc w walce z rakiem - sugerują naukowcy. Badali oni jad tych nieprzyjemnych na co dzień owadów.
Audio
Osy pomogą w onkologii?
Foto: Dustin Iskandar/Wikimedia Commons/lic. CC 2.0

Osy z gatunku "polybia paulista" są bardzo agresywne. Agresywna okazuje się również zawarta w ich jadzie toksyna o nazwie MP1. W kontakcie z komórkami nowotworowymi robi w nich dziury, przez które wyciekają cenne dla komórek substancje.

Autorzy publikacji w "Gazecie Biofizycznej" ("Biophysical Journal") piszą, że dzięki temu odkryciu może powstać całkiem nowa grupa leków antyrakowych. Potrzebne są jednak dalsze badania.

(IAR)

Czytaj także

Nowa metoda leczenia raka piersi

Ostatnia aktualizacja: 09.07.2015 17:00
Nowy, tani lek może znacznie przedłużyć życie kobietom chorym na raka piersi. Tak twierdzą brytyjscy i australijscy naukowcy, którzy publikują wyniki swych badań w tygodniku "Nature".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki na ból. Nowe związki zastąpią morfinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:36
- Droga do leku jest bardzo długa, bo analogów trzeba zsyntetyzować mnóstwo, a często spośród tysięcy tylko jeden trafia do lecznictwa - mówi dr Katarzyna Gach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Żubrówka środkiem przeciw komarom

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2015 23:55
Rosnąca także w Polsce trawa - turówka wonna - jest tradycyjnie stosowana przez amerykańskich Indian do odstraszania komarów. Naukowcy wiedzą już dlaczego.
rozwiń zwiń