Nauka

Architektura szpitala sprawi, że pacjent wyzdrowieje

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 18:00
To, jak zaprojektowany jest szpital, może decydować o naszym zdrowiu. Wskazują na to badania brytyjskich naukowców, którzy zajmowali się szpitalnymi zakażeniami.
Audio
  • To, jak zaprojektowany jest szpital, zdecyduje o zdrowiu pacjentów - IAR, Rafał Motriuk
Szpitale kliniczne są niedofinansowane, a ich potencjał nie w pełni wykorzystany - wynika z raportu Najwyższej Izby Kontroli
Szpitale kliniczne są niedofinansowane, a ich potencjał nie w pełni wykorzystany - wynika z raportu Najwyższej Izby KontroliFoto: Pixabay.com

Niektóre sprawy są oczywiste: ktoś kaszle, bakterie rozprzestrzeniają się w powietrzu, są też przenoszone na rękach personelu medycznego. W Wielkiej Brytanii co piętnasty pacjent nabawi się w szpitalu jakiejś infekcji;
rocznie z tego powodu umrze około pięciu tysięcy ludzi.

Komputerowy model naukowców z Uniwersytetu w Leeds wskazuje, że na oddziałach szpitalnych, gdzie każdy pacjent ma osobny pokój, tych zakażeń jest o jedną piątą mniej. Ryzyko jest zatem większe w dużych salach, gdzie w jednym pomieszczeniu leży wielu pacjentów.

Zdaniem części ekspertów osobny pokój dla każdego pacjenta to projekt zbyt kosztowny. Ale angielscy naukowcy mówią, że ich badania mogą zmienić sposób projektowania szpitali czy metody dezynfekcji.

(IAR)

Czytaj także

Demencja u kobiet szybsza niż u mężczyzn

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2015 22:22
Nie wiadomo jednak, co jest przyczyną tego zjawiska – donosi „New York Times”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zła krew, czyli hemofilia. Jak można z nią żyć?

Ostatnia aktualizacja: 05.08.2015 04:37
Hemofilia to rzadka choroba genetyczną krwi. Polega na niedoborze lub braku we krwi chorego jednego z czynników krzepnięcia. Pierwsze wzmianki o niej pojawiły się w Starym Testamencie, gdzie nazywano ją złą krwią.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Robert Koch - wyjątkowy lekarz z Wolsztyna

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2015 07:00
- To, co zadziwiające u Roberta Kocha, to fakt, że jego obserwacje, dotyczące zakażeń, przemieniły się od razu w raporty naukowe - mówi prof. Zofia Zwolska.
rozwiń zwiń