Nauka

Zaćmienie i roje gwiazd. Atrakcje jesiennego nieba

Ostatnia aktualizacja: 22.09.2015 11:11
Zaczyna się astronomiczna jesień. Na niebie czeka nas wiele atrakcji - zaćmienie Księżyca, zakrycie Aldebarana przez Srebrny Glob, mnóstwo spadających gwiazd!
Wschód Księżyca nad Hannoverem (Niemcy)
Wschód Księżyca nad Hannoverem (Niemcy)Foto: EPA/JULIAN STRATENSCHULTE

W środę 23 września Słońce przejdzie przez punkt Wagi, nastąpi równonoc jesienna i tym samym rozpocznie się astronomiczna jesień, która potrwa aż do momentu przesilenia zimowego, czyli do 22 grudnia. 

W momencie równonocy promienie słoneczne padają na równik ziemski pod kątem 90 stopni, później na półkuli północnej dni są coraz krótsze, a noce coraz dłuższe, a na półkuli południowej odwrotnie.

Co ciekawe, punkt Wagi, wyznaczający moment rozpoczęcia astronomicznej jesieni, obecnie wcale nie znajduje się w gwiazdozbiorze Wagi. Był na jego obszarze na niebie około 2 tysiące lat temu, ale przemieszcza się, ponieważ zachodzi zjawisko precesji. Obecnie punkt Wagi jest w gwiazdozbiorze Panny.

Precesja to zmiana kierunku osi obrotu Ziemi. Oś obrotu naszej planety jakby kreśli na niebie okrąg, a pokonanie pełnego okręgu zajmuje jej 26 tysięcy lat. Na naszą planetę oddziałują grawitacyjnie Słońce i Księżyc, próbując „wyprostować” oś obrotu, czyli ustawić prostopadle do płaszczyzny orbity. Włąśnie dlatego m.in. Gwiazda Polarna nie zawsze będzie znajdować się na północnym biegunie nieba. Np. za 11 tysięcy lat rolę „gwiazdy biegunowej”, przydatnej do określania kierunku północy, będzie pełnić Wega.

Już na samym początku astronomicznej jesieni, bowiem 28 września, będzie okazja zobaczyć całkowite zaćmienie Księżyca. W Polsce będzie ono widoczne w początkowej fazie, przy zachodzie Księżyca. 


Na jesiennym niebie w tym roku będzie można zobaczyć kilka jasnych planet. Będą widoczne na niebie porannym, przy czym wraz z upływem czasu będą wschodzić coraz wcześniej. Planetami tymi są Wenus, Jowisz oraz Mars. Nastąpią także widowiskowe zbliżenia do siebie tych planet oraz Księżyca i planet, zwane przez astronomów koniunkcjami.

Ambitniejsi obserwatorzy nieba mogą spróbować wypatrzeć nad ranem także Merkurego, najlepszy okres do tego będzie w połowie października. Posiadacze teleskopów mogą natomiast podjąć próbę obserwacji Urana oraz Neptuna, które będą widoczne praktycznie przez całą noc.

29 października nastąpi zakrycie Aldebarana przez Księżyc, jedno z serii tegorocznych zakryć tej gwiazdy przez naturalnego satelitę Ziemi. Zjawisko warto oglądać przez lornetkę.

Jesienią można także zobaczyć na niebie spadające gwiazdy z rojów meteorów takich, jak Drakonidy (maksimum około 9 października), Orionidy (maksimum 21 października), Leonidy (maksimum 18 listopada), a przede wszystkim Geminidy z maksimum 14 grudnia, które są uznawane za najobfitszy rój meteorów nieba północnego.

ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Księżyc znika na naszych oczach!

Ostatnia aktualizacja: 11.08.2015 08:40
Księżyc - towarzysz naszej planety, bez którego Ziemia nie byłaby taka, jak jest - być może niedługo nas opuści…
rozwiń zwiń
Czytaj także

Superksiężyc rozświetlił nocne niebo wyjątkowym blaskiem

Ostatnia aktualizacja: 30.08.2015 06:25
W nocy z soboty na niedzielę na niebie ukazał się tzw. Superksiężyc. Srebrny glob wydawał się jaśniejszy i większy niż zwykle.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Amerykanie rozpoczęli nasłuch fal grawitacyjnych

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2015 21:30
W USA rozpoczął się projekt naukowy mający wykryć kosmiczne fale grawitacyjne. Takich fal jeszcze nigdy nikt nie widział, ale ich istnienie przewiduje teoria względności Einsteina.
rozwiń zwiń