Nauka

UNESCO oficjalnie potępiło zniszczenie łuku w Palmyrze

Ostatnia aktualizacja: 05.10.2015 11:11
W poniedziałkowym komunikacie UNESCO oficjalnie potępiło zburzenie starożytnego łuku triumfalnego w Palmyrze przez dżihadystów z Państwa Islamskiego (IS). Dyrektor generalna UNESCO Irina Bokowa wezwała do osądzenia sprawców przez Międzynarodowy Trybunał Karny.
Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e.
Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e.Foto: James Gordon/CC BY 2.0/Wikimedia Commons

O wysadzeniu łuku w Palmyrze poinformował w niedzielę późnym wieczorem dyrektor generalny departamentu antyków i muzeów Syrii Mamun Abdulkarim. Łuk powstał w latach 193-211 n.e. Był jednym z najważniejszych obiektów wśród pozostałości starożytnego miasta Palmyra.

Bokowa skomentowała, że takie działania bojowników IS pokazują, "jak bardzo boją się oni historii i kultury".

- Budowle w Palmyrze symbolizują różnorodność kulturową i dialog międzykulturowy, czyli to, czego najbardziej obawiają się ekstremiści - powiedziała Bokowa w swoim komunikacie. Dodała, że w tym wypadku nie może być mowy o bezkarności "zbrodniarzy wojennych", a sprawcy zniszczeń muszą zostać osądzeni i ukarani przez Międzynarodowy Trybunał Karny.

Już wcześniej dżihadyści zburzyli tam m.in. trzy grobowce wieżowe i dwie świątynie. Zamordowali także jednego z najbardziej zasłużonych archeologów w Palmyrze, 81-letniego Chaleda al-Asaada; jego pozbawione głowy ciało powiesili na jednej z kolumn na głównym placu starożytnego miasta.

Pierwsze wzmianki o Palmyrze pochodzą jeszcze z początku II tysiąclecia p.n.e. Leżące na Pustyni Syryjskiej zabytki Palmyry są wpisane na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Państwo Islamskie przejęło kontrolę nad Palmyrą w połowie maja. Przed wejściem dżihadystów kilkaset tamtejszych posągów udało się przetransportować w bezpieczne miejsce. Pozostało jednak muzeum i zabytki, których ze względu na znaczne rozmiary nie dało się wywieźć.

(PAP)

Zobacz więcej na temat: NAUKA archeologia Syria
Czytaj także

Na Bliskim Wschodzie odkryto siedliska praludzi

Ostatnia aktualizacja: 20.03.2012 18:31
Wskazują na to przebarwienia gleby i charakterystyczne wzgórza powstałe po zawaleniu się osad budowanych z błota.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Malowidła spod ziemi

Ostatnia aktualizacja: 15.06.2012 07:00
Pod kościołem we wsi Hawarte w Syrii znajduje się naturalna jaskinia, którą wyznawcy Mitry przekształcili w miejsce kultu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Eksploracja jest passé - czyli archeologia XXI wieku

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2015 21:35
rozwiń zwiń