Gość Jedynki zwróciła uwagę na fakt, że osoby cierpiące na depresję mają wiele utrudnień w codziennym funkcjonowaniu poznawczym. - W kontekście depresji bardzo rzadko mówi się o takich funkcjach pamięci jak integracja, informacja czy uwaga. Wszyscy skupiają się na aspekcie emocjonalnym, który jest najbardziej widoczny - zauważyła. Tymczasem jak dodała, osoby, które mają upośledzone te funkcje mogą mieć duże problemy np. w pracy.
Aleksandra Kołodziej powiedziała, że w swojej działalności będzie się zajmować badaniem fal mózgowych. - Fale alfa są w stanie dosyć wyraźnie zaprezentować pewne aktywności. Dotychczasowe badania pokazały, że u osób z depresją jest zaburzona lateralizacja, czyli różnica pomiędzy aktywnością lewej i prawej półkuli w paśmie alfa - dodała.
Jak przyznała badania, które prowadzi nie dają na tyle jasnych wyników, żeby móc jednoznacznie stwierdzić, że ktoś cierpi na depresję. - To bardzo złożone zaburzenia. Mam nadzieję, że im więcej będzie takich badań, tym będziemy bliżej skonstruowania metody, która nam w tym pomoże - podkreśliła.
***
Tytuł audycji: Wieczór odkrywców
Prowadziła: Krzysztof Michalski
Gość: Aleksandra Kołodziej (Szkoła Wyższej Psychologii Społecznej)
Data emisji: 24.03.2015
Godzina emisji: 21.37
to/tj