Nauka

Archeolodzy zbadali laserem nieznane kurhany

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2016 23:00
Sześć domniemanych cmentarzysk kurhanowych, a także relikty dwóch grodzisk, wałów, rowów i innych elementów systemu obronnego wczesnośredniowiecznej Jaćwieży zlokalizowali na terenie Pojezierza Ełckiego archeolodzy z Państwowego Muzeum Archeologicznego w Warszawie (PMA).
Suwalszczyzna
SuwalszczyznaFoto: Pixabay.com

Odkrycia dokonano dzięki zastosowaniu lotniczego skaningu laserowego (ALS).

Naukowcy rozpoznali obszar 110 km kwadratowych. Skoncentrowali się wokół 11 rejonów w pobliżu znanych grodzisk i osad obronnych, które położone są na terenie powiatów ełckiego i grajewskiego.

- Domyślaliśmy się, że wokół tych ośrodków jest jeszcze mnóstwo nieznanych stanowisk. Północno-wschodnia Polska to teren wciąż słabo poznany przez archeologów. Powodem tego stanu rzeczy są m.in. liczne tereny podmokłe oraz obszary leśne – mówi Cezary Sobczak z Działu Archeologii Bałtów PMA, kierownik projektu.

Badaniami objęto m.in. tereny wokół grodzisk w Bajtkowie, Gorczycach, Rajgrodzie, Rogalach, Skomacku Wielkim, Skomętnie Wielkim, Starych Juchach, Wierzbowie. Okazało się, że jest tam wiele nieznanych obiektów.  - Największym zaskoczeniem było odkrycie na terenie silnie przekształconym agrotechnicznie nieznanych dotychczas dużych, kamienno-ziemnych kopców, prawdopodobnie kurhanów z wczesnej epoki żelaza lub jeszcze starszych – relacjonuje Sobczak.

Dla potwierdzenia funkcji, określenia chronologii i przynależności kulturowej nowo odkrytych stanowisk należy przeprowadzić w ich obrębie wykopaliska – dotychczasowe badania nie przyniosły bowiem rozstrzygnięć.

Pozyskanie dane zasiliły powstające w PMA kompendium wiedzy zawierające wszelkie dostępne dane dotyczące grodzisk i systemu obronnego Jaćwieży w ramach przedsięwzięcia Działu Archeologii Bałtów – Atlas Grodzisk Jaćwieży. Postępy prac nad tworzonym pod kierownictwem dr. Marcina Engela katalogiem można obserwować na stronie https:\/\/www.grodziskajacwiezy.pl .

Mianem Jaćwieży naukowcy określają najdalej na wschód wysunięte terytorium plemienne wczesnośredniowiecznych Prusów. Kres plemienia nastąpił na przełomie XIII i XIV wieku.

(ew/PAP-Nauka w Polsce)

Czytaj także

Wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne znalezione na budowie

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2015 00:02
Kompletna amfora z XII lub XIII wieku, fragmenty ceramicznych naczyń i elementy z mosiądzu lub brązu. W czasie remontu ulicy w Sochaczewie znaleziono wczesnośredniowieczne naczynia liturgiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

W Bugu znaleziono fragment średniowiecznej łodzi

Ostatnia aktualizacja: 10.12.2015 22:00
To fragment dłubanki o długości 170 cm. Wykonano ją z pnia dębowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Jaćwingowie: potęga czasów średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 13.01.2016 14:10
- Byli to głównie konni wojownicy, którzy specjalizowali się w nagłych wypadach na tereny sąsiedzkie w celach rabunkowych - mówi o Jaćwingach dr Wojciech Brzeziński.
rozwiń zwiń