Nauka

Ponad 75,5 mln osób otrzymało pomoc od MARII

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2016 19:00
Reaktor jądrowy MARIA pomógł już ponad 75,5 mln osób. Z napromienianych w Narodowym Centrum Badań Jądrowych (NCBJ) tarcz uranowych uzyskuje się molibden-99. Polska zapewnia blisko 20 proc. światowego zapotrzebowania na ten izotop.
Rdzeń reaktora Maria zanurzony jest w wodzie destylowanej na głębokości 7 metrów
Rdzeń reaktora Maria zanurzony jest w wodzie destylowanej na głębokości 7 metrów Foto: PAP/Leszek Szymański

Na świecie jest zaledwie kilka reaktorów badawczych służących do produkcji molibdenu-99, izotopu niezbędnego do wytwarzania radiofarmaceutyków na potrzeby medycyny nuklearnej. Łączna ich produkcja pozwala na wykonywanie około 25 milionów procedur medycznych rocznie w diagnostyce i terapii nowotworowej na całym świecie (w Polsce wykonuje się około 215 tys. takich zabiegów).

Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) do 2020 roku liczba chorych na raka podwoi się. Oznacza to, że zapotrzebowanie na molibden-99 będzie systematycznie rosnąć.

Wyłączenie chociażby jednego badawczego reaktora już teraz skutkuje dużymi trudnościami w zapewnieniu bezpieczeństwa dostaw radiofarmaceutyków (izotopu nie można wyprodukować „na zapas”, gdyż z każdą chwilą maleje jego aktywność, a więc przydatność do diagnostyki i leczenia).

- Wszystko to pokazuje, że bez polskiego reaktora MARIA nie można zaspokoić potrzeb medycyny nuklearnej na świecie – podkreśla mgr inż. Grzegorz Krzysztoszek, Dyrektor Departamentu Energii Jądrowej NCBJ. – Choć pierwsze prace nad wytwarzaniem molibdenu prowadziliśmy już w latach 70-tych to w produkcję na skalę przemysłową włączyliśmy się w lutym 2010 roku. Od tego momentu wyprodukowaliśmy taką jego ilość, która pozwala na zapewnienie pomocy dla 75,5 mln pacjentów! W 2014 roku nasz reaktor zapewnił blisko 20% światowej produkcji molibdenu-99. To pokazuje skalę zagadnienia. Dodam, że mając odpowiednie warunki do działania, jesteśmy gotowi zwiększyć jeszcze tę produkcję.

- Choć produkcję molibdenu-99 zdominowały cztery firmy, to pracujemy nad inwestycją, która pozwoli nam mieć każdy element całego procesu - przypomina prof. Krzysztof Kurek, dyrektor NCBJ.

Ze względów fizycznych (czas połowicznego rozpadu) i ekonomicznych (koszty transportu) laboratorium przetwórcze powinno powstać blisko reaktora. Polscy naukowcy przygotowują projekt tej inwestycji, ale jej szacunkowa wartość to 35 mln euro. NCBJ stara się o uzyskanie odpowiedniego finansowania. Inwestycja miałaby zostać zlokalizowana w Świerku, obok reaktora MARIA.

(ew/NCBJ)

Czytaj także

Nauka w walce z nowotworami

Ostatnia aktualizacja: 17.06.2015 10:29
- Atomistyka wyrosła z potrzeb wojskowych, ale my w instytucie przez cały czas prowadziliśmy badania jawne - mówił prof. Marek Jeżabek, dyrektor Instytut Fizyki Jądrowej w Krakowie-Bronowicach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Nowa metoda leczenia nowotworów mózgu

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2015 01:56
Terapia borowo-neutronowa jest stosowana w kuracjach m.in. nowotworów mózgu. - Ufamy i mamy ku temu przesłanki, że zastosowanie tej metody pozwoli poprawić wyniki leczenia - mówi prof. Paweł Kukołowicz.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ukierunkowane molekularnie terapie w leczeniu nowotworów

Ostatnia aktualizacja: 31.12.2015 10:08
- Dane dotyczące genetyki nowotworów złośliwych są coraz bardziej istotne z punktu widzenia zarówno wiedzy dotyczącej biologii choroby, jej naturalnego przebiegu, jak i ich wykorzystywania do prób terapeutycznych - mówi prof. Rafał Dziadziuszko.
rozwiń zwiń