Nauka

NASA pomoże szukać wraków

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2016 22:22
Satelity pomogą w odnajdywaniu zaginionych statków, a przynajmniej tych, które zatonęły w płytkich wodach.
NASA pomoże szukać wraków
Foto: NASA.

NASA posiada kilka satelitów, które badają zmiany zachodzące na powierzchni ziemi. Dane na temat tych zmian gromadzone są od 1972 roku. To cenny zasób nie tylko dla klimatologów i naukowców zajmujących się planowaniem upraw. Najnowszy z satelitów Landsat 8 sięga także pod powierzchnię wód oceanicznych, a to oznacza, że jego dane mogą zainteresować także innych badaczy, na przykład archeologów.

Obserwując to, jak z orbity wyglądają znane wraki zatopione w dawnych wiekach, archeolodzy zaobserwowali, że wokół nich tworzą się charakterystyczne pióropusze osadów, które są widoczne z kosmosu. Dzięki tym ustaleniom badacze będą w stanie zlokalizować dotychczas nieznane wraki, które zatonęły kiedyś w płytkich wodach morskich i oceanicznych. Wystarczy poszukać "pióropuszy".

Satelity jednak nie dostrzegają tego, co dzieje się w głębinach. Badane obiekty leżały na głębokości 15 metrów - głębokość to zatem wyraźne ograniczenie tej metody. Badacze i tak szacują jednak, że będą w stanie odnaleźć wiele z zaginionych kiedyś jednostek.

Największe „zagłębie” zatopionych statków znajduje się na północnym Atlantyku. Duże skupisko wraków istnieje także na Morzu Północnym.

Nie chodzi bynajmniej o poszukiwanie skarbów. Z satelity trudno ustalić, czy dany wrak zawiera coś cennego i kiedy zatonął. Statki, które utknęły na płytkich wodach, stanowią jednak poważne zagrożenie dla wciąż pływających - dokładne ustalenie lokalizacji wraków zwiększy więc bezpieczeństwo na wodach przylądowych.

Z kolei szkodliwe substancje, które mogą się wydzielać z wraków, mają wpływ na zanieczyszczenie okolicznych wód. Wiedza o tym, skąd pochodzą toksyny, będzie bezcenna dla ekologów. Czasem wraki stają się też miejscem, w którym gnieździ się wiele gatunków morskich zwierząt - to wiedza dla biologów. Stare statki mogą także pomóc w zbadaniu dawnego klimatu oraz ulubionych tras dawnych żeglarzy.

(ew/PopSci/NASA)

Czytaj także

Majowie – potomkowie mieszkańców Atlantydy?

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2016 06:00
Przez wieki budowali swoją potęgę. Stworzyli kalendarz o wiele dokładniejszy od ówczesnego kalendarza rzymskiego. Byli nacją wielkich astronomów i matematyków. Era Majów zakończyła się wraz z hiszpańską konkwistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Archeolog: w Egipcie jest jeszcze badań na tysiąc lat

Ostatnia aktualizacja: 02.03.2016 23:00
Problemem nie są same wykopaliska, tylko opis naukowy wszystkich odkryć – mówi archeolog prof. Karol Myśliwiec, który od 20 lat prowadzi wykopaliska w Sakkarze w Egipcie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Policjanci z Poznania odnaleźli skarbiec z przedmiotami z epoki brązu

Ostatnia aktualizacja: 10.03.2016 12:33
Odkrycia dokonano w lesie nieopodal Janowca Wielkopolskiego.
rozwiń zwiń