Nauka

Coraz więcej alergii to uczulenia nabyte

Ostatnia aktualizacja: 06.04.2016 22:22
W ostatnich latach w Europie ponad dwukrotnie zwiększyła się liczba osób cierpiących na alergie. Liczba naturalnych alergenów nie zwiększyła się, ale przybyło uczulających substancji chemicznych.
Zdjęcie ilustracyjne
Zdjęcie ilustracyjneFoto: Glow Images/East News

Jak wyjaśnia prof. Ewa Czarnobilska, kierownik Centrum Alergologii Klinicznej i Środowiskowej Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie, oprócz naturalnych alergenów, których nie przybyło, alergizować mogą substancje, które wdychamy z powietrzem. Cząsteczki pyłu zawieszonego w powietrzu sklejają się z pyłkami roślin i potęgują objawy alergii.

Takimi alergenami są np. metale obecne w pyle zawieszonym, które mogą wywoływać alergiczny nieżyt nosa, zapalenie spojówek, a nawet astmę oskrzelową. Za reakcje alergiczne, takie jak wypryski, odpowiadają często kosmetyki. Rośnie też liczba chemicznych wrogów ukrytych w jedzeniu: polepszacze, barwniki, konserwanty. 

- Z moich dziewięcioletnich badań wynika, że połowa z przebadanych 63 tysięcy uczniów krakowskich szkół ma objawy alergii. Przyczyną jest m.in. wszechobecna chemia znajdująca się w spalinach, kosmetykach i jedzeniu oraz zła jakość powietrza - mówi profesor.

Według Ewy Czarnobilskiej mniej więcej połowa alergików jest uczulona na naturalne alergeny, a druga połowa na substancje chemiczne. Z naturalnych alergenów najczęściej uczulają roztocza kurzu domowego, pyłki traw, drzew oraz chwastów. Na czwartym miejscu jest alergen kota - prawdopodobnie dlatego, że jest wszechobecny i wcale nie trzeba być właścicielem kota, żeby mieć styczność z jego sierścią.

Znane od dawna alergie wrodzone, czyli atopowe, są łatwe do zdiagnozowania za pomocą klasycznych testów i są na nie leki. - Z kolei alergie nabyte są chorobą cywilizacyjną i prawdziwym wyzwaniem dla medycyny, ponieważ wciąż nie rozpoznaliśmy wielu alergenów je wywołujących i nie mamy możliwości odczulenia pacjentów uczulonych na substancje chemiczne – wyjaśnia badaczka.

Poważnym problemem stał się także smog. Substancje zawarte w pyle zawsze działają drażniąco, toksycznie i alergizująco.

W dniach 4-10 kwietnia 2016 po raz szósty organizowany jest Światowy Tydzień Alergii. 

(ew/PAP)

Zobacz więcej na temat: alergia NAUKA zdrowie
Czytaj także

Zbyt sterylne warunki życia prowadzą do alergii

Ostatnia aktualizacja: 31.03.2015 14:15
Epidemię chorób brudnych rąk zamieniliśmy na epidemię chorób czystych rąk. Ludzie przesadzili z czystością i stali się nieodporni na alergeny.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Aaa psik! Skąd się biorą nasze odruchy?

Ostatnia aktualizacja: 13.09.2015 10:00
Kichanie, kaszel, czkawka - nie sposób ich powstrzymać, a czasem dają o sobie znać w najmniej odpowiednim momencie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Alergie przejmują kontrolę nad naszym życiem

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2015 09:24
- Chemizacja naszego życia powoduje, że w ciągu 100 lat liczba osób, które mają różne reakcje alergiczne wzrosła w Polsce z jednego do czterdziestu procent. Niektóre z nich zagrażają życiu - mówi prof. Bolesław Samoliński.
rozwiń zwiń