Nauka

Życie na Marsie mogło powstać dzięki asteroidom

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2016 01:00
Nie wiemy, czy życie w ogóle tam istniało, ale już jest teoria, jak mogło powstać.
Życie na Marsie mogło powstać dzięki asteroidom

Jak wynika z analizy opublikowanej na łamach „Earth and Planetary Science Letters”, młody Mars mógł być domem organizmów żywych dzięki uderzeniom asteroid i komet.

Na razie nie wiadomo jeszcze, czy życie na Marsie w ogóle kiedykolwiek istniało. Wiemy jednak, że na pewno była tam woda - i to w ilości, która umożliwiała zaistnienie rzekom, a nawet oceanom. Zaistnieniu życia mogło pomóc także okresowe podgrzewanie planety przez uderzające w nią ciała niebieskie.

- Dawne bombardowanie Marsa przez asteroidy mogło mieć dobroczynne skutki dla życia, jeśli takie tam istniało - mówi prof. Stephen Mojzsis z Uniwersytetu Colorado Boulder, jeden z autorów analizy.

Naukowiec wskazał okres, kiedy uderzenia kosmicznych skał mogły pomóc marsjańskiemu życiu. Zdaniem badacza, było to 3,9 mld lat temu podczas późnej fazy bombardowania obiektów w Układzie Słonecznym przez kosmiczne odłamki. W tym samym okresie powstały m.in. kratery na Księżycu.

Uderzenia asteroid wielkości setek kilometrów mogły podgrzewać atmosferę Marsa nawet na miliony lat. To wystarczyłoby do zaistnienia życia na poziomie mikroskopowym.

Czy tak było? Dowiemy się pewnie podczas kolejnych badań Marsa. W drodze do Czerwonej Planety jest obecnie ExoMars (ESA), a NASA panuje kolejną misję na Marsa na 2020 rok.

(ew/IFLScience)

Czytaj także

NASA: życie w kosmosie znajdziemy w ciągu 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 23:55
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie specjaliści z NASA podkreślili, że ich zdaniem nie jesteśmy sami w kosmosie, a obce życie znajdziemy w ciągu niecałych dwóch dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Astronom: być może w wodzie na Marsie są żywe organizmy

Ostatnia aktualizacja: 29.09.2015 13:36
Przełomowe odkrycie słonej wody w stanie ciekłym na Marsie może świadczyć o istnieniu warunków sprzyjających przeżyciu organizmów żywych na tej planecie - przekonują naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zasolenie oceanów umożliwia rozwój życia

Ostatnia aktualizacja: 04.04.2016 22:22
Naukowcy od lat zastanawiają się, co stoi za powstaniem życia. Być może są to odpowiednio słone oceany.
rozwiń zwiń