Nauka

Ślady supernowych na dnie oceanu

Ostatnia aktualizacja: 09.04.2016 01:00
Naukowcy odkryli ślady gigantycznych eksplozji dużych gwiazd - tak zwanych supernowych. Nie patrzyli jednak w niebo - cenne dane znaleźli na oceanicznym dnie. Szczegóły publikuje tygodnik „Nature”.
Audio
  • Pozostałości supernowych na dnie oceanu - IAR, Rafał Motriuk
Ślady supernowych na dnie oceanu
Foto: źr. NASA

Gdy duża gwiazda umiera, w jednej chwili zapada się, po czym eksploduje. Taka supernowa wysyła w przestrzeń kosmiczną różne pierwiastki, w tym izotop żelaza - żelazo-60.

Znaleziono je w podmorskich skałach w oceanach Indyjskim, Spokojnym i Atlantyckim - tłumaczy tygodnikowi „Nature” współodkrywca Anton Wallner z Australijskiego Uniwersytetu Narodowego. - Ten izotop musi pochodzić z jakiegoś źródła spoza Układu Słonecznego, a źródłem żelaza-60 są właśnie masywne gwiazdy - wyjaśnia naukowiec.

Jedna z tych supernowych była gwiazdą 9,2 raza większa od Słońca. Eksplodowała ponad dwa miliony lat temu w odległości kilkuset lat świetlnych od nas. Supernowa była tak jasna, że byłoby ją widać na Ziemi w ciągu dnia.

Czytaj także

NASA: życie w kosmosie znajdziemy w ciągu 20 lat

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2015 23:55
Podczas konferencji prasowej w Waszyngtonie specjaliści z NASA podkreślili, że ich zdaniem nie jesteśmy sami w kosmosie, a obce życie znajdziemy w ciągu niecałych dwóch dekad.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mogłaby zaćmić galaktykę. Najpotężniejsza supernowa w historii

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2016 23:23
Gigantyczny i najjaśniejszy z dotychczas wykrytych wybuchów gwiazdy, tzw. supernowej, wykrył międzynarodowy zespół astronomów - poinformowało w swym ostatnim wydaniu czasopismo "Science".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Coś właśnie zderzyło się z Jowiszem

Ostatnia aktualizacja: 30.03.2016 00:20
Zaobserwowali to astronomowie-amatorzy. Jakiś obiekt, zapewne kometa lub asteroida, 17 marca tego roku uderzył w największą planetę Układu Słonecznego.
rozwiń zwiń