Nauka

Gigantyczny „plaster miodu” do walki ze skażeniem powietrza

Ostatnia aktualizacja: 05.05.2016 22:22
Jest biały, wygląda jak gigantyczny plaster miodu i stanowi część fasady jednego z meksykańskich szpitali. Nowatorska struktura to najnowszy pomysł naukowców na walkę z zanieczyszczeniem powietrza.
Audio
  • Gigantyczny „plaster miodu” do walki ze skażeniem powietrza - IAR, Rafał Motriuk
Gigantyczny plaster miodu do walki ze skażeniem powietrza
Foto: Pixabay.com

Szef stołecznego szpitala dr Mucio Moreno Portillo mówi, że ludziom często wydaje się, iż jest to tylko element artystyczny. Ale tak naprawdę ten "plaster miodu" to urządzenie do wyłapywania z powietrza i rozkładania toksycznych substancji. Sekret tkwi w związku chemicznym o nazwie ditlenek krzemu; wchodzi on w skład wielu skał i minerałów pod postacią kwarcu.

- Jest tego łącznie dwa i pół tysiąca metrów kwadratowych. Ten lekki materiał na naszym szpitalu pochłania zanieczyszczenia z tysiąca samochodów dziennie - tłumaczy BBC dr Mucio Portillo.

Kłopot w tym, że w Mexico City jest siedem milionów zatruwających powietrze aut, więc na razie to tylko kropla w morzu potrzeb. Miasto odnotowało właśnie poziom skażenia najwyższy od czternastu lat.

(IAR)

Czytaj także

Polacy mało wiedzą o smogu

Ostatnia aktualizacja: 22.03.2016 22:22
Większość Polaków nie jest świadoma zanieczyszczenia powietrza. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Polskiego Alarmu Smogowego ponad połowa mieszkańców Małopolski, Śląska, Dolnego Śląska i województwa łódzkiego ocenia jakość powietrza jako dobrą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gołębie pomogą zbadać powietrze w Londynie

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2016 18:29
Z problemem zanieczyszczeń zmaga się wiele miast na całym świecie. Londyńczycy postanowili badać jakość powietrza z pomocą… gołębi.
rozwiń zwiń