Nauka

Nowe antybiotyki powstaną z... klocków

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 20:00
Naukowcy z amerykańskiego Uniwersytetu Harvarda mają pomysł na wyprodukowanie nowych, skutecznych antybiotyków. Zamierzają je składać z cząsteczek związków chemicznych, jak z klocków lego.
Audio
  • Nowe antybiotyki powstaną z klocków - IAR, Rafał Motriuk
Wokół roli lekarstw w życiu seksualnym narosło wiele nieporozumień, które wyjaśnialiśmy w audycji
Wokół roli lekarstw w życiu seksualnym narosło wiele nieporozumień, które wyjaśnialiśmy w audycji Foto: Pixabay/jarmoluk

Swoje osiągnięcia opisują w prestiżowym tygodniku „Nature”.

Antybiotyki składają się z wielu różnych cząsteczek. Tajemnicą sukcesu jest to, jak je dobrać. Kłopot w tym, że aby zmienić tylko jeden element w długim łańcuchu, trzeba za każdym razem budować go od zera. A na to potrzeba czasu i pieniędzy. Jest jednak inny sposób, mówi tygodnikowi „Nature” autor badań, Andrew Myers.

Zamiast budować domek z Lego jeden klocek po drugim, można podzielić pracę na dwie części. Jedna osoba buduję połowę domu, druga osoba - drugą połowę. A potem się je składa; jest to tak zwana synteza konwergentna. Tak się bardzo skutecznie buduje potrzebne struktury.

Lekarze podkreślają, że dzisiejsze antybiotyki są nadużywane i bakterie przestają na nie reagować. Dlatego pilnie potrzebne są nowe klasy antybiotyków.

(IAR)

Czytaj także

Ptasie pióra szansą na nowoczesne produkty medyczne

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2015 04:32
Opatrunki szybko hamujące krwawienie, nowe protezy dla osób z chorobami nowotworowymi - to tylko niektóre z projektów, które mogą sprawić, że polskie biopolimery podbiją świat.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Leki na ból. Nowe związki zastąpią morfinę?

Ostatnia aktualizacja: 12.08.2015 02:36
- Droga do leku jest bardzo długa, bo analogów trzeba zsyntetyzować mnóstwo, a często spośród tysięcy tylko jeden trafia do lecznictwa - mówi dr Katarzyna Gach.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Lekooporne bakterie groźniejsze niż rak

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2016 11:11
Oporne na leki mikroby mogą być w połowie wieku gigantycznym zagrożeniem, bo nie będą na nie działały zwykłe antybiotyki. Do takiego wniosku doszła grupa międzynarodowych naukowców po trwających dwa lata badaniach.
rozwiń zwiń