Nauka

Polska młodzież je mało warzyw i owoców. "Jesteśmy na ostatnim miejscu"

Ostatnia aktualizacja: 21.09.2016 16:42
- Średnie spożycie warzyw i owoców wśród polskich nastolatków jest niższe niż w krajach wysoko rozwiniętych i zmniejsza się wraz ze wzrostem wieku - powiedział dr Piotr Jankowski z Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.
Jak zaznaczył ekspert, u osób, które w wieku kilkunastu lat prowadzą niezdrowy styl życia - m.in. rzadko spożywają warzywa i owoce oraz mało ćwiczą - objawy chorób układu krążenia występują już w wieku 30-40 lat.
Jak zaznaczył ekspert, u osób, które w wieku kilkunastu lat prowadzą niezdrowy styl życia - m.in. rzadko spożywają warzywa i owoce oraz mało ćwiczą - objawy chorób układu krążenia występują już w wieku 30-40 lat.Foto: Glow Images/East News

- Częstość spożycia warzyw wśród polskich 15-latków jest poniżej średniej spożycia przez ich rówieśników w krajach OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju) - wskazał dr Piotr Jankowski.

- Jeśli chodzi o częstość codziennego spożycia owoców, to wśród krajów 'rozwiniętych' jesteśmy na ostatnim miejscu - przyznał przewodniczącym Komisji Promocji Zdrowia Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego.

Badania wskazują, że im dzieci są starsze, tym mniej jedzą warzyw i owoców. Stwierdzono, że w każdym kraju chłopcy rzadziej niż dziewczynki spożywają warzywa i owoce. Według statystyk tylko co piąta dziewczynka i co siódmy chłopiec w wieku 17-18 lat codziennie je owoce.

Jeśli chodzi o aktywność fizyczną, to chłopcy częściej niż dziewczynki deklarują, że regularnie uprawiają sport. Wśród 18-latków codzienną aktywność fizyczną (od umiarkowanej do intensywnej) deklaruje 18 proc. chłopców, czyli prawie co piąty, i tylko 4 proc. dziewczynek, czyli co 25.

Jak podkreślił kardiolog, polscy nastolatkowie stosunkowo rzadko cierpią na nadwagę, jednak Polska zajmuje pierwsze miejsce w Europie pod względem najszybszego przyrostu liczby dzieci z nadwagą i otyłością.

- To będzie miało konsekwencje w ciągu najbliższych 20 lat - ocenił i zaznaczył, że edukację prozdrowotną trzeba prowadzić już u dzieci w wieku przedszkolnym.

Z danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) wynika, że polskie dzieci tyją najszybciej w Europie. W ostatnich 20 latach aż trzykrotnie wzrosła liczba dzieci z nadwagą. Aż 18,3 proc. 11- i 12-latków ma nadwagę, a 3,4 proc. jest otyłych.

Według WHO na całym świecie co roku na choroby sercowo-naczyniowe umiera 17,5 mln osób. W Polsce schorzenia te są przyczyną 175 tys. zgonów, a w 2020 roku ich liczba może się zwiększyć do 200 tys.

PAP, kk

Zobacz więcej na temat: dieta dzieci zdrowie
Czytaj także

Eksperci: warto uważać na gluten w diecie, ale nie trzeba go eliminować

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2016 12:46
Większość ludzi nie potrzebuje diety bezglutenowej, ale rosnąca zawartość glutenu w żywności przetworzonej może mieć szkodliwe następstwa, więc warto na niego uważać - wskazali uczestnicy międzynarodowej konferencji "Your diet, your health" w Warszawie.
rozwiń zwiń