Po raz pierwszy w historii można oglądać cały rękopis ogólnej teorii względności Alberta Einsteina. Wystawę w Akademii Nauki w Jerozolimie zorganizowano z okazji 50. rocznicy jej powstania. 14 marca przypadają 131 urodziny fizyka.
Rękopis ma 46 stron. Pokazano je w oddzielnych gablotach, w których utrzymywana jest odpowiadnia temperatura i wilgotność powietrza.
Albert Einstein zapisał na nich ogólną teorię względności, wzory matematyczne oraz poprawki i cytaty. Kurator wystawy Hanoch Gutfreund podkreślił, że noblista zmienił rozumienie przestrzeni, czasu i grawitacji. - Komentarze dodane na licznych stronach pokazują fundamentalne idee Einsteina, z którymi się mierzył, trudności jakie napotkał - powiedział Gutfreund.
Genialny fizyk opublikował ponad 450 prac, w tym ponad 300 naukowych. Stworzył ogólną i szczególną teorię względności, a w 1922 r. otrzymał Nagrodę Nobla "za zasługi dla fizyki teoretycznej, szczególnie za odkrycie praw rządzących efektem fotoelektrycznym".
Albert Einstein był niemieckim Żydem i jednym z fundatorów Uniwersytetu Hebrajskiego w Jerozolimie. Rękopis podarował uczelni w 1925 roku - cztery lata po otrzymaniu nagrody Nobla. Premier Izraela David Ben Gurion w 1952 roku zaproponował fizykowi stanowisko prezydenta, ale ten odmówił.
pg, IAR