Nauka

Chińska kaligrafia na listę UNESCO?

Ostatnia aktualizacja: 13.10.2008 09:44
Chińska kaligrafia stała się kandydatem do wpisania na listę UNESCO.

Chińska kaligrafia została zgłoszona do wpisu na listę  Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO. Taką informację podała agencja Xinhua z Chin.

Chińczycy słyną z zamiłowania do eleganckiego i estetycznego wyglądu pisma. Kaligrafię traktują na równi z innymi dziedzinami sztuki.  Już w II wieku po Chrystusie Cai Young  w jednym ze swoich dzieł zawarł wskazówki, jak właściwie zajmować się kaligrafią. Mimo upływu wieków podejście do sztuki ładnego i wyraźnego pisma nie zmieniło się -  zmianie uległy tylko jej techniki. Na początku ryto znaki na kościach, w kamieniu czy na bambusowych deszczułkach.  Aby pięknie pisać, tabliczki posypywano piaskiem. Później chińskie znaki kreślono na jedwabiu, a kiedy wynaleziono papier, pisano po nim tuszem. Dziś Chińczycy coraz częściej posługą się długopisem lub komputerem. Pomimo to kaligrafia nadal cieszy się dużą  popularnością. Praktykuje i studiuje ją  kilkadziesiąt milionów Chińczyków. Dzieła, które powstają,  są cennymi okazami dla kolekcjonerów.

Czy Chińska Kaligrafia zostanie wpisana na listę Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości UNESCO, dowiemy się w 2009 roku. Do tej pory z kultury chińskiejna liście tej umieszczono operę Kun Qu. Ta najstarsza opera jest nadal wystawiana i cieszy się popularnością. Na liście UNESCO znajduje się także sztuka gry na guqin, jednej z odmian cytry.

Karolina Dziewulska


 

Czytaj także

Chiny pierwsze na Księżycu

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2008 14:40
Chiny są zdolne wysłać człowieka na Księżyc w ciągu nadchodzącej dekady.
rozwiń zwiń
Czytaj także

UNESCO nagradza Polkę

Ostatnia aktualizacja: 10.02.2010 09:57
Polska specjalistka od kultury arabskiej Anna Parzymies otrzymała prestiżową nagrodę UNESCO-Sharjah. Nagroda została wręczona w paryskiej siedzibie UNESCO.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chiny w środku świata na starożytnej mapie

Ostatnia aktualizacja: 12.01.2010 19:41
Mapa pochodzi z 1602 roku, sporządził ją włoski jezuita misjonarz na dworze dla dworu cesarza Chin.
rozwiń zwiń