Nauka

MEDYCYNA: Aspiryna nie dla wszystkich

Ostatnia aktualizacja: 25.10.2007 11:43
Kobiety i mężczyźni w różny sposób reagują na antyzawałowe własności aspiryny

Aspiryna jest uważana za najprostszy i najłatwiej dostępny lek zapobiegający ciężkim zawałom serca i często lekarze zachęcają pacjentów do codziennego łykania profilaktycznej dawki. Zwrócono jednak uwagę na to, że wyniki badań klinicznych na temat działania aspiryny bywają skrajnie odmienne – od wykazywania braku jakichkolwiek różnic między nią a placebo, do autentycznie wysokiej skuteczności, czyli zmniejszonego o 50% ryzyka wystąpienia ataku serca. Żeby zrozumieć te rozbieżności, naukowcy z kanadyjskiego Centrum Badawczego Chorób Układu Krążenia i Płuc przeanalizowali rezultaty 23 opublikowanych wcześniej wyników badań, obejmujących łącznie 113 tysięcy pacjentów i stwierdzili, że wszystko zależy od… płci testowanych osób. O ile na mężczyzn aspiryna generalnie działa bardzo dobrze, to w przypadku pań jej efekty są znacznie słabsze lub żadne. Nie wiadomo na razie, dlaczego tak się dzieje i na pewno jest to ciekawy temat do rozpracowania.

Źródło: PhysOrg

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Zobacz więcej na temat: medycyna zawał serca
Czytaj także

WHO ostrzega przed homeopatią

Ostatnia aktualizacja: 21.08.2009 11:40
Zagraża życiu chorych w krajach rozwijających się - alarmują lekarze.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Grzyby antyrakowe odkryte na ciałach gąsienic

Ostatnia aktualizacja: 29.12.2009 10:53
Brytyjscy naukowcy odkryli, w jaki sposób egzotyczny, dziko rosnący grzyb zwalcza nowotwory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Uwaga! Leki przeciwbólowe mogą uszkodzić słuch

Ostatnia aktualizacja: 09.03.2010 11:28
Jak podaje American Journal of Medicine, nadużywanie leków przeciwbólowych prowadzi, zwłaszcza u młodszych mężczyzn, do utraty słuchu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Tragiczne skutki nadużywania leków. Posłuchaj

Ostatnia aktualizacja: 12.05.2010 15:17
Krwawienia z przewodu pokarmowego, niewydolność nerek, uszkodzenie wątroby - to jedne z najczęstszych skutków ubocznych spowodowanych przyjmowaniem leków przeciwbólowych, które można kupić bez recepty.
rozwiń zwiń