Nauka

Korale na klimat

Ostatnia aktualizacja: 20.04.2009 12:22
Rafy koralowe mogą być przydatne w przewidywaniu zmian klimatycznych.

Do takiego wniosku doszli naukowcy z uniwersytetu Nacional Autonoma w Meksyku, którzy badali prehistoryczne szczątki tych organizmów na półwyspie Jukatan. Ich publikację zamieszcza naukowy tygodnik Nature.

Około 121 tysięcy lat temu poziom oceanów podniósł się nagle o dwa do trzech metrów. Miało to ogromny wpływ na życie morskich organizmów. Rafy koralowe częściowo wyginęły, pojawiły się jednak nowe kolonie. Dostosowały się one do zmienionych warunków i przeniosły nieco bliżej powierzchni - powiedział Polskiemu Radiu autor publikacji w Nature Paul Blanchon. "Szukaliśmy przede wszystkim dowodów na to jak szybko zachodziły te zmiany. Ustaliliśmy, że koralowce przeniosły się na nowe tereny w błyskawicznym tempie. Z naszych obliczeń wynika, że poziom oceanów podnosił się wtedy o pięć centymetrów rocznie. Źródłem tych zmian musiały być topniejące lodowce".

Dziś poziom oceanów rośnie ponad dziesięć razy wolniej dlatego w najbliższej przyszłości nie należy się spodziewać katastrofy na taką skalę jak 121 tysięcy lat temu - mówi doktor Blanchon. Historia raf koralowych dowodzi jednak, że tak gwałtowne zmiany są możliwe i przy podejmowaniu decyzji od których może zależeć przyszłość klimatu, należy mieć to na uwadze.
Paul Blanchon zwraca uwagę, że koralowce są organizmami bardzo wrażliwymi. Rafy cierpią w wyniku nadmiernych połowów ryb, zanieczyszczeń czy rosnących temperatur wód oceanicznych.

Rafał Motriuk

Czytaj także

Arktyka bez lodu?

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:23
Lód na Arktyce może stopnieć niemal do zera w ciągu dziesięciu lat - twierdzi brytyjski naukowiec.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Temperatury spadają. Klimat się ociepla

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 13:37
Jeśli fakty nie bardzo pasują do teorii, tym gorzej dla faktów – zdają się sugerować niektórzy „ociepleniowi” klimatolodzy
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zdrowy klimat

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2009 12:19
Walka z globalnym ociepleniem ma skutki uboczne. Jesteśmy coraz zdrowsi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zmiany klimatu

Ostatnia aktualizacja: 23.03.2010 16:54
Wbrew srogiej zimie w Europie i Ameryce Północnej, klimat w dalszym ciągu się ociepla...
rozwiń zwiń