Nauka

Przed wyjazdem w tropiki idź do lekarza

Ostatnia aktualizacja: 28.04.2009 13:08
Informacje, które mogą uratować życie.

Zanim wyjedziemy do krajów tropikalnych, zwłaszcza w strefy występowania groźnych chorób zakaźnych, np. malarii, gorączki krwotocznej czy żółtej febry, warto udać się po poradę do lekarza – donosi PAP za specjalistami w zakresie medycyny tropikalnej, zebranymi na konferencji prasowej w Warszawie.

Jak poinformowała dr med. Agnieszka Wroczyńska z Krajowego Ośrodka Medycyny Tropikalnej (KOMT) w Gdyni, od kilku tygodni funkcjonuje już specjalny serwis internetowy Centrum Informacji Medycyny Podróży www.cimp.pl. Prowadzą go pracownicy KOMT. Pełni on rolę kompendium wiedzy, w którym można znaleźć informacje dotyczące profilaktyki chorób grożących nam w tropikach (m.in. szczepień), porady jak skompletować apteczkę podróżną oraz adresy najbliższych poradni medycyny podróży.

Malaria – lepiej zapobiegać niż leczyć

Turyści podróżujący po tropikach mogą zapaść na wiele różnych dolegliwości. Do głównych problemów zdrowotnych, które spotykają turystów w miesięcznej podróży do tropików, dr Wroczyńska zaliczyła biegunkę (dotyka aż ok. 50 proc. wyjeżdżających), infekcje dróg oddechowych czyli zwykłe przeziębienie (10-13 proc.) oraz malarię (4-7,5 proc.). - "Malaria jest jednocześnie głównym zabójcą turystów, dlatego warto się przed nią chronić" - mówi.

Malarię wywołuje pierwotniak - zarodziec malarii (Plasmodium), a przenoszą ją komary-widliszki. Rocznie umiera na nią na świecie ok. 2 mln osób. Choroba ta występuje w ok. 110 krajach, głównie Afryki Subsaharyjskiej, na Madagaskarze, w dorzeczu Amazonii i Orinoko, w Meksyku na półwyspie Jukatan, na Karaibach, Wyspach Zielonego Przylądka, na Bliskim, Środkowym i Dalekim Wschodzie, w Oceanii, ale też w Egipcie przy granicy z Sudanem oraz w Turcji przy granicy z Kurdystanem. Jak widać, wśród rejonów malarycznych występuje wiele często odwiedzanych miejsc.

Okres wylęgania malarii wynosi średnio 14 dni, więc objawy występują często już po powrocie do kraju. Są to gorączka, dreszcze, zlewne poty i ból całego ciała. "Ale pierwszym symptomem, który odróżnia malarię od przeziębienia, jest poczucie zagrożenia i silny niepokój, doskonale opisane przez Ryszarda Kapuścińskiego w Hebanie" - mówi dr n. med. Piotr Kajfasz z Kliniki Chorób Odzwierzęcych i Tropikalnych Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego. Choroba może jednak przybierać tzw. maski i dawać inne objawy, np. biegunkę. Dlatego właśnie tak ważne jest, aby u pacjentów, którzy wrócili z tropików w ciągu ostatnich dwóch miesięcy i którzy źle się czują, lekarz wykluczył malarię.

W profilaktyce malarii podstawę stanowi zapobieganie ukąszeniom komarów. Służą temu moskitiery, repelenty (czyli środki odstraszające owady rozpylane na skórę i ubrania), środki owadobójcze oraz odpowiednia odzież. Nie pomoże natomiast nacieranie skóry czosnkiem czy zażywanie witaminy B. Przed malarią nie uchroni nas również picie alkoholu.

Ważnym elementem profilaktyki przeciwmalarycznej jest stosowanie leków na malarię. Dobiera się je ze m.in. względu na wiek, płeć i stan pacjenta lub planowaną na wyjeździe aktywność. Niestety, obecnie w wielu krajach świata mamy do czynienia z opornością zarodźców na stare leki przeciwmalaryczne. Obecnie w wielu rejonach najbardziej zagrożonych malarią najlepiej stosować lek będący połączeniem dwóch substancji aktywnych - proguanilu i atowakwonu. Mieszanka ta zapewnia skuteczną ochronę, a jednocześnie jest lekiem dość bezpiecznym.

"Zagotuj, zaparz, obierz lub zapomnij"

Na kilka tygodni przed podróżą do krajów tropikalnych warto udać się do lekarza, który poradzi, jakie szczepienia powinniśmy wykonać, jak się odżywiać i jakie leki zabrać. W przypadku jedzenia warto stosować zasadę "zagotuj, zaparz, obierz lub zapomnij". Zanieczyszczone produkty żywnościowe i woda mogą być bowiem źródłem zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu A (żółtaczka pokarmowa) czy mikrobami wywołującymi biegunki. W tropikach powinno się też regularnie myć ręce, pić wodę gotowaną lub oryginalnie butelkowaną, unikać kostek lodu, niegotowanego mięsa i owoców morza, obierać owoce i warzywa.

Zanim wyjedziemy do krajów tropikalnych, warto także zapoznać się z panującą tam sytuacją epidemiologiczną. Raporty takie znajdziemy na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Na stronie www.msz.gov.pl w zakładce "Informacje konsularne" dowiemy się też o innych zagrożeniach, jakie czekają w miejscu, do którego się udajemy, oraz poradnik dla podróżujących.

(ew)

Czytaj także

"Odporna" malaria

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2009 11:48
W Kambodży pojawiła się odmiana malarii odporna na najskuteczniejsze leki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Afrykańska szczepionka

Ostatnia aktualizacja: 19.10.2009 15:01
Nowa, najbardziej skuteczna szczepionka na HIV.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wątpliwie przełomowa

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2009 10:13
Nowa szczepionka na AIDS może nie być tak skuteczna, jak sądzono.
rozwiń zwiń