Dzięki nowej technice, pozwalającej oglądać obrazy badania mammograficznego w stereo, można szybciej wykryć zmiany rakowe w piersi – zmiany, które byłyby trudne lub niemożliwe do zauważenia przy wykorzystaniu dotychczas stosowanej metody.
Zdjęcia są robione z minimalnym przesunięciem, tak jak widzą ten sam przedmiot nasze oczy. Następnie analizujący je radiolog, zaopatrzony w specjalne okulary, korzysta z dwóch ekranów o dużej rozdzielczości ustawionych jeden nad drugim pod kątem 110 stopni w stosunku do siebie i przedzielonych szklaną płytą. Patrzy na dolny, widząc jednocześnie nakładający się na niego obraz z drugiego ekranu. W ten sposób ogląda obraz steroskopowy i może zobaczyć struktury tkanek przestrzennie, rozróżnić warstwy i grudki leżące w różnych płaszczyznach. To pomaga w wyeliminowaniu fałszywych alarmów, lub dostrzeżeniu prawdziwego niebezpieczeństwa w bardzo wczesnej postaci.
Dodatkową zaletą tego sprzętu, opisanego w „Journal of the National Cancer Institute”, jest możliwość podłączenia go do powszechnie używanej aparatury.
Źródło: Scientific American