Nauka

Nowe zasady wywozu zabytków

Ostatnia aktualizacja: 10.04.2009 07:40
Znowelizowana ustawa zmniejszy ograniczenia w wywozie polskich zabytków.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków zmniejszy ograniczenia w wywozie polskich zabytków za granicę.

Do tej pory pozwolenie na wywóz było potrzebne w przypadku zabytku mającego więcej niż 55 lat, a w przypadku zabytku techniki starszego niż 25 lat. Teraz to się zmieni i lista przedmiotów, które będzie można wywieźć ze specjalnym pozwoleniem, zostanie ograniczona.

Projekt nowelizacji ustawy o ochronie zabytków został przedłożony przez ministra kultury i dziedzictwa narodowego Bogdana Zdrojewskiego. Zakłada on, że wywiezienie z Polski będzie wymagało pozwolenia jedynie w przypadku np. zabytków archeologicznych mających więcej niż 100 lat i wchodzących do zbiorów archeologicznych, a także fotografii, filmów oraz ich negatywów, mających ponad 50 lat i o wartości przekraczającej 1500 euro. Zakaz wywozu bez pozwolenia będzie dotyczył również książek mających ponad 100 lat i wartych ponad 1500 euro.

Pozostałe przedmioty będzie można wywozić bez pozwolenia, pod warunkiem, że nie są to zabytki wpisane do rejestru zabytków, nie wchodzą do zbiorów publicznych i nie znajdują się w inwentarzach muzealnych, kościelnych lub narodowym zasobie bibliotecznym. Pozwolenia na wywóz za granicę nie będą również wymagały zabytki przywiezione do Polski z krajów Unii Europejskiej na okres nie dłuższy niż 3 lata.

Jednorazowe pozwolenie na stały wywóz zabytku za granicę będzie wydawał minister kultury, który jednak może odmówić w przypadku, gdy zabytek będzie posiadał szczególną wartość dla polskiego dziedzictwa kulturowego. Zasady czasowego wywozu zabytków za granicę nie zmienią się. Pozwolenie na czasowy wywóz zabytku za granicę będzie nadal wydawał wojewódzki konserwator zabytków.

Czytaj także

Znikające zabytki Warszawy

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2008 10:00
Stołeczna dzielnica Białołęka to obecnie wielki teren budowy, na którym niszczeją pomniki historii Warszawy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

"Polska": złomiarze niszczą zabytki na Helu

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 06:46
Leśne tereny na Półwyspie helskim są niszczone przez złomiarzy i kolekcjonerów pamiątek z II wojny światowej.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Chrońmy zabytki

Ostatnia aktualizacja: 16.02.2010 10:45
Cztery punkty, 76 stron i szczegółowe projekty dla Warszawy. Stolica ma już projekt programu opieki nad zabytkami na lata 2010- 2013.
rozwiń zwiń