Nauka

Czy masz już swojego klona?

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2008 11:23
Nauka rozwija się, nie zważając na problemy etyczne, jakie mogą powodować jej odkrycia.

Nauka rozwija się, nie zważając na problemy etyczne, jakie mogą powodować jej odkrycia. Amerykańscy naukowcy z firmy Stemagen ogłosili właśnie, że udało im się sklonować ludzkie embriony.

Badacze z laboratorium Stemagen w La Jolla w Kaliforni, pracujący pod kierownictwem dra Samuela Wooda, usunęli DNA z komórek jajowych, a w jego miejsce wstawili DNA pochodzące z komórek skóry dwóch ochotników. W ten sposób powstały embriony z materiałem genetycznym dawców, ale nie udało się z nich pozyskać komórek macierzystych. Badania wykazały jednak, że przynajmniej jeden z powstałych embrionów był rzeczywistym klonem. Wyniki swoich badań naukowcy ze Stemagen opublikowali w czasopiśmie „Stem Cells”.

- Jesteśmy pierwszym zespołem na świecie, który udowodnił, że można wziąć dorosłe komórki ludzkie i uzyskać z nich embriony – powiedział BBC dr Samuel Wood. Jak mówił, embriony zostały zniszczone podczas testów, które miały potwierdzić, że są rzeczywistymi klonami, ale opracowywana przez jego zespół metoda jest ważnym krokiem w pracach nad sposobami uzyskiwaniem komórek macierzystych.

Prace nad klonowaniem ludzkiego embrionu trwają od dawna i niejednemu zespołowi udało się już tego dokonać – ale innym sposobem. Dr Lyle Armstrong z Uniwersytetu w Newcastle jest jednym z tych badaczy, którzy sklonowali embrion człowieka metodą użytą wcześniej w przypadku owcy Dolly. Zamiast DNA dorosłego człowieka wykorzystali oni materiał genetyczny pochodzący z embrionu. – Amerykańskie badania to mały krok do przodu – komentuje dr Armstrong. - Pokazują one, że pewnego dnia będziemy mogli użyć komórek dorosłego człowieka, aby uzyskać komórki macierzyste do celów terapeutycznych. Interesujące jest to, że Amerykanie byli zdolni powtórzyć proces transferu jądra z komórek somatycznych i uzyskać embriony, z których moglibyśmy uzyskać komórki macierzyste. Szkoda, że to ostatnie im się nie udało.

Świat naukowy jest podzielony. Wielu naukowców uważa, że nowa metoda pozyskiwania komórek macierzystych mogłaby zrewolucjonizować leczenie wielu poważnych chorób. Z drugiej strony, jak twierdzą inni, embriony pod względem genetycznym są ludźmi kompletnymi i wykorzystywanie ich do badań naukowych jest nieetyczne. Ponadto do pozyskiwania komórek macierzystych embriony w ogóle nie muszą być wykorzystywane. Używanie embrionów i klonowanie ludzi ostro krytykuje Kościół katolicki.

Filip Wyrozumski

Na podstawie: BBC

Czytaj także

Z przezroczystymi włosami

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2008 07:02
Pojawianie się siwych włosów uznawane jest zwykle za pierwsze objawy procesu starzenia.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Odtworzymy mamuta?

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2008 12:54
Badaczom udało się zsekwencjonować genom wymarłego gatunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Znamy genom myszy

Ostatnia aktualizacja: 27.05.2009 12:07
DNA zwierząt jest dla nas coraz mniej tajemnicze.
rozwiń zwiń