Nauka

Europejczycy przybyli wcześniej

Ostatnia aktualizacja: 27.03.2008 13:27
Hiszpańscy naukowcy znaleźli najstarsze szczątki człowieka w Europie Zachodniej – donosi „Nature”.

Hiszpańscy naukowcy znaleźli najstarsze szczątki człowieka w Europie Zachodniej – donosi „Nature”.

Hiszpania od dawna jest miejscem, gdzie archeolodzy i paleoantropolodzy poszukują szczątków ludzi, którzy jako pierwsi zasiedlili Europę. W podręcznikach archeologii ważne miejsce zajmuje zwłaszcza stanowisko Atapuerca niedaleko Burgos, gdzie badania prowadzone są od lat 60. XX wieku.

W 1997 roku, dzięki skamieniałościom, jakich dostarczyła Atapuerca, wydzielono nowy gatunek praczłowieka: Homo antecessor. Najstarsze znane dotąd szczątki przedstawiciela tego gatunku datowane były na około 900-800 tys. lat temu. Najnowsze odkrycie przesuwa istnienie H. antecessor w Europie do 1,2 mln lat temu.

Wbrew temu, co pisze „Nature” nie są to jednak najstarsze znane szczątki ludzkie w Europie – znaleziska z Dmanisi w Gruzji, chronologicznie starsze, bo datowane na 1,8 mln lat temu, również leżą przecież w Europie – chociaż są to jej wschodnie rubieże.

Kości szczęki i osiem zębów (w tym siedem wciąż tkwiących na swoim miejscu) wydatowanych na 1,2 mln lat odkopała ekipa badawcza pracująca pod kierunkiem prof. Jose Maria Bermudeza de Castro z Centro Nacional de Investigacion sobre Evolution Humana (Narodowe Centrum Badań nad Ewolucją Ludzką) w Burgos oraz prof. Eudalda Carbonella z Universitat Rovira i Virgili. Niewielki rozmiar szczątków świadczy, że mogły należeć do przedstawicielki płci pięknej. W jaskini o nazwie Sima del Elefante archeolodzy natrafili również na bardzo prymitywne kamienne narzędzia, a także kości zwierząt ze śladami cięcia przez ludzi.

Autorzy odkrycia nie mają wątpliwości, że szczęka należała do gatunku Homo antecessor. Chociaż tak mały fragment nie może stanowić dowodu, to, jak mówią odkrywcy, cechy odkopanego fragmentu żuchwy i miejsce odkopania wskazują logicznie na jej gatunkową przynależność – to przecież właśnie w Atapuerca ponad 10 lat temu znaleziono pierwszego przedstawiciela tego gatunku. Jaskinia, w której odkryto najnowsze skamieniałości, znajduje się zaledwie kilkaset metrów od stanowiska Gran Dolina, gdzie w 1994 roku po raz pierwszy badacze natrafili na skamieniałe kości Homo antecesor. Przed szybkim zaszufladkowaniem szczątków przestrzegał jednak BBC światowej sławy autorytet w tej dziedzinie, Chris Springer: - Zanim nie pojawi się więcej danych, byłbym ostrożny w przypisywaniu szczęki do gatunku Homo antecessor – mówił.

Kim był H. antecessor i jakie jest jego miejsce w drzewie genealogicznym współczesnego człowieka? Nazwę tę badacze nadali przedstawicielom rodzaju Homo odkrytym w Atapuerce. Skamieniałości tam znajdowane były nieco inne niż afrykański Homo erectus/ergaster, który prawdopodobnie był przodkiem antecessora. Różniły się na tyle, że postanowiono wydzielić nowy gatunek, co w paleoantropologii zawsze jest działaniem przypominającym nieco stąpanie po omacku. Są naukowcy, którzy uważają H. antecessor po prostu za odmianę H. erectus/ergaster.

 

Niejasne było również, którędy H. antecessor przyszedł do Hiszpanii. Uważa się, że mógł wybrać trasę przez Gibraltar, a obecnie - w świetle wczesnych znalezisk z Gruzji i Azji – badacze przypuszczają, że przybył on do Atapuerca ze wschodu, wzdłuż wybrzeża śródziemnomorskiego. Brakuje jednak śladów jego ewentualnej wędrówki.

 

Czy antecessor był przodkiem Homo sapiens? Tego naukowcy nie wykluczają, chociaż sapiens wyewoluował w Afryce około 300-250 tys. lat temu, a szczątki antecessora znamy z Europy i najmłodsze mają aż 900-800 tys. lat. Wcześniej badacze kopiący w Atapuerce uważali, że antecessor mógł być ostatnim wspólnym przodkiem H. sapiens i H. neanderthalensis. Badania DNA wskazują, że taki wspólny przodek musiał istnieć. Obecnie – zważywszy, że antecessor żył wcześniej niż przypuszczaliśmy – oczy hiszpańskich naukowców zwróciły się ku innemu gatunkowi, nieco młodszej odmianie europejskiego człowieka - H. heidelbergensis. Jeszcze inna popularna teoria mówi, że H. antecessor i H. heidelbergensis są przodkami tylko neandertalczyka, a linia wiodąca ku naszemu gatunkowi wyodrębniła się wcześniej. Jak jednak było naprawdę, ciągle nie wiemy. Potrzeba dalszych badań i nowych stanowisk, które mogłyby rzucić więcej światła na historię rodzaju ludzkiego. Dzięki najnowszemu odkryciu z Atapuerca wiemy jednak to, że w Zachodniej Europie człowiek pojawił się kilkaset tysięcy wcześniej niż sądziliśmy.

 

Eugeniusz Wiśniewski

Czytaj także

Z szamanami na Syberii

Ostatnia aktualizacja: 11.11.2008 11:56
Szamanizm może przejawiać się w różnych kontekstach - mówi dr Andrzej Rozwadowski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Neandertalczyk zsekwencjonowany

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2008 06:11
Udało się zsekwencjonować mitochondrialne DNA neandertalczyka.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Praprzodek człowieka, odkryty w jaskini w Afryce

Ostatnia aktualizacja: 08.04.2010 21:07
Naukowcy odkryli szczątki kolejnego, nieznanego praprzodka człowieka. Australopithecus sediba został znaleziony w jaskini, na terenie Republiki Południowej Afryki. Opis nowo odkrytego gaunku zamieszcza tygodnik "Science".
rozwiń zwiń