Nauka

Co kryje Stołpie?

Ostatnia aktualizacja: 30.07.2008 08:48
Wieża Stołpie to jedna z najbardziej tajemniczych budowli leżących po prawej stronie Wisły.

 Wieża Stołpie to  jedna z najstarszych, a zarazem najbardziej tajemniczych budowli leżących  po prawej stronie Wisły.  Tajemnicza, bo od ponad 100 lat badana przez archeologów.  Najstarsza, bo pochodzi z … -  to właśnie próbują ustalić badania prowadzone od wieku. Kiedy, kto i po co zbudował wieżę? Te trzy pytania najbardziej nurtują polskich i zagranicznych badaczy.

Stołpie to  kamienna wieża  położona w jednej ze wsi powiatu chełmińskiego o takiej samej nazwie jak budowla. Nazwa miejscowości pochodzi od słowa stołp, które oznacza właśnie obronną wieżę.  Budowla w Stołpiach została zbudowana na planie czworoboku. Jej długość wynosi 6,3 metrów, szerokość  5,7 metrów, a wysokość - 17 metrów. Dawniej posiadała pięć kondygnacji, później cztery, a obecnie trzy. Wejście do niej znajdowało się pierwotnie na czwartej kondygnacji. Tam też mieścił się jeden z najważniejszych punktów budowli, kaplica. Co ciekawe, w środku wieża jest okrągła, zaś na zewnątrz kwadratowa.

Wieża w Stołpiu powstała między X a XIV wiekiem, ale dokładne datowanie wciąż budzi wątpliwości wśród naukowców. Budowlę jako pierwsi zaczęli badać Rosjanie ponad 100 lat temu. Dziś badaniami kieruje prof. dr hab. Andrzej Buko, archeolog z Polskiej Akademii Nauk. Wieżę można byłoby łączyć z kręgiem zachodnioeuropejskim, gdyby nie fakt, ze w warstwach przy niej mamy materiały o pochodzeniu greko-bizantyjskim. W  Grecji takich wież, datowanych na okres między XII a XIV wiekiem jest ponad setka – mówi prof. Buko. Podobne były symbolem władzy.

Zgodnie z wynikami badań,  przyjmuje się, że obiekt w Stołpiu powstał z inicjatywy Romana Halickiego. Historycy przypuszczają też, że żona Romana była Greczynką.  Nie wyklucza się, że w to właśnie ona była jednym z pierwszych użytkowników wieży - ok. 1220 r. osiadła w bliżej nieznanym odosobnionym miejscu, przechodząc do stanu mnisiego.

Obecne badania nie tylko mają ujednolicić datę jej powstania, ale też przyczynić się do poznania historii polsko-ruskiego pogranicza. Jak mówi prof. Andrzej Buko, wieża w Stołpiu była związana z kompleksem warownym w Chełmie. Prawdopodobnie po spustoszeniu Kijowa przez Tatarów w XII wieku Chełm pełnił funkcje centralnego miasta na Rusi, a także łączył Wschód i Zachód.
Jak twierdzi prof. Andrzej Buko, wieża w Stołpiu nie jest jedynym takim obiektem w okolicy. - Od zachodu mamy wieżę w Stołpiu, z przesłaniem niewątpliwie symbolicznym ze względu na kaplicę na ostatnim piętrze. Trzy kilometry dalej mamy wieżę w Chełmie-Bieławinie. Ta z kolei niewątpliwie miała charakter militarny. Dalej na Górze Chełmskiej, tam gdzie był pałac, znajdowała się trzecia wieża, co do istnienia której również mamy dane - mówi archeolog.

Wieża w Stołpiu to nie tylko jedyna tego typu budowla w kraju, ale przede wszystkim to świetnie zachowany fragment naszej historii; fragment, który od 100 lat nie chce odkryć swojej tajemnicy.

(kd)

Czytaj także

Masło sprzed 3000 lat

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2009 02:19
W Irlandii na torfowisku w prowincji Leinster odnaleziono dębową beczkę pełną masła.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wielkie Słońce - historia budowniczych kopców

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2008 10:43
Poznaj tajemnice Indian kultury Missisipi, którzy wznosili kopce świątynne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Cenne odkrycie w Aleksandrii

Ostatnia aktualizacja: 21.12.2009 15:15
Zaprasza Katarzyna Kobylecka.
rozwiń zwiń