Wielkie Zimbabwe to jedne z najbardziej tajemniczych ruin w Afryce. Gdzie ich szukać na mapie? Oczywiście, jak podpowiada nam nazwa, w Zimbabwe, a dokładnie na długości geograficznej 30°54'E i szerokości 20°16'S. Budowla położona jest 25 km od Masvingo, prowincjonalnego miasta i ponad 1000 km od Harare, dzisiejszej stolicy Zimbabwe.
Portugalczycy odkryli Wielkie Zimbabwe już w XVI wieku. Reszta mieszkańców Europy poznała je po 1871 roku, kiedy odkrył je geolog Karl Mauch. Odkrywca sądził, że tajemnicze ruiny to mityczna stolica Ofiru, z której król Salomon sprowadzał kość słoniową i złoto. W drugiej wersji przypuszczał, że to tajemnicze Punt, do którego zmierzali starożytni Egipcjanie. Współcześni historycy obalili obie tezy gdyż, Ofir istniał tylko w legendach, a kraina Punt leżała w okolicach Somalii lub Erytrei. Obecne badania wskazują, że budowniczymi Wielkiego Zimbabwe byli przodkowie dzisiejszych plemion Shona, którzy założyli imperium Monomotapa.
Wielkie Zimbabwe jest rzeczywiście ogromne. Zajmuje powierzchnię ok. 750 hektarów. Jest jedną z największych budowli na Czarnym Kontynencie. W Afryce przerastają je tylko piramidy egipskie. Budowla powstawała od XI do XV wieku. Zbudowana jest z granitowych cegieł bez użycia zaprawy murarskiej. W skład kompleksu wchodzi „Świątynia”, „Akropol”, „Kompleks w Dolinie”, a także wiele innych obiektów. Najważniejszym budynkiem jest „Świątynia”. Ma ona kształt owalu. W jej skład wchodzi mur, który w najwyższym miejscu osiąga 10 m natomiast w najszerszym – 5 m, oraz wieża, przypominająca stożek.
Posłuchaj o Wielkim Zimbabwe (11 sierpień 2008 mp3 2,2 MB)
Wiele jest zagadek dotyczących Wielkiego Zimbabwe. Wielu jest też turystów, którzy chętnie odwiedzają największy kompleks ruin na Czarnym Lądzie. Miejsce jest niezapomniane, a Ci którzy je odwiedzą, wrażenia zapamiętają na całe życie.
Karolina Dziewulska