Nauka

Gigantyczna burza piaskowa w Australii

Ostatnia aktualizacja: 24.09.2009 11:05
Stężenie drobinek pyłu w powietrzu jest 1500 razy większe niż normalnie.

Długotrwała susza jest przyczyną gigantycznej burzy piaskowej w Australii. Według meteorologów drobny pył w powietrzu zalega na szerokim pasie o długości 600 kilometrów na wschodnim wybrzeżu kraju.

Najbardziej dotknięty jest stan Nowa Południowa Walia oraz Queensland, w tym największe miasto Australii, Sydney. Gęsty czerwony pył znacznie zmniejsza widoczność, odwołano wiele lotów. Władze zalecają, by dzieci i osoby starsze pozostały w domach, by uniknąć kłopotów z oddychaniem.

Stężenie drobinek pyłu w powietrzu jest półtora tysiąca razy większe niż normalnie. Zdaniem ekspertów jest to jedna z najbardziej dotkliwych burz piaskowych w historii. Australijski meteorolog Reuben Mourad powiedział radiu ABC, że choć sytuacja ma się jeszcze dziś poprawić, nie jest to koniec kłopotów.

Podobna burza tworzy się już w głębi lądu i może ona nawiedzić południowo-wschodnią cześć Australii w sobotę lub w niedzielę.

Zdaniem części ekspertów przyczyną takich burz są długotrwałe susze wywołane ostatnimi zmianami klimatu. Wielu naukowców nie wiąże jednak bezpośrednio globalnego ocieplenia z takimi zjawiskami.

R. Motriuk /IAR

Czytaj także

Burza w polskiej meteorologii

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2008 07:51
Okazuje się, że burze mogą powodować zamieszanie nie tylko w pogodzie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gorąca Australia

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2010 04:20
W Australii miniona dekada była najgorętszą w historii, podało tamtejsze Biuro Meteorologiczne.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Temperatury spadają. Klimat się ociepla

Ostatnia aktualizacja: 25.11.2009 13:37
Jeśli fakty nie bardzo pasują do teorii, tym gorzej dla faktów – zdają się sugerować niektórzy „ociepleniowi” klimatolodzy
rozwiń zwiń