Nauka

Jak sterować robotem?

Ostatnia aktualizacja: 11.10.2009 13:10
Oprócz zaprogramowania poleceń, robotami pokierujemy za pomocą myśli.

Roboty to urządzenia, których podstawowym zadaniem jest pomoc człowiekowi. Są w stanie wykonywać automatycznie wiele czynności, muszą jednak otrzymać odpowiednie polecenie. Co jednak, gdy nie jesteśmy w stanie pisać na klawiaturze, czy obsługiwać przycisków sterujących maszyną? Pokierujemy robotem za pomocą myśli...

Robot, który wykonuje polecenia wydawane myślą, był jedną z atrakcji Festiwalu Nauki Małego Człowieka, który odbył się na Politechnice Warszawskiej, w ramach XIII Festiwalu Nauki w Warszawie. Twórcą maszyny jest Krzysztof Kulewski, student Uniwersytetu Warszawskiego. Cały interfejs i oprogramowanie powstało na Wydziale Fizyki i na Wydziale Matematyki, Informatyki i Mechaniki UW.

Robot sterowany myślą

- Nasz robot jest przykładem interfejsu mózg-komputer. Podstawowym zadaniem takich interfejsów jest pomoc osobom, które nie mają żadnej innej możliwości komunikacji – mówi Krzysztof Kulewski. Jeżeli jesteśmy sparaliżowani i nie mamy możliwości wykonania ruchu (gdy na przykład mózg uległ uszkodzeniu pod wpływem choroby neurodegeneracyjnej), zachowujemy pełnię władz umysłowych, komputer jest w stanie to zarejestrować. Gdy odpowiednie impulsy powstają w mózgu, wystarczy za pomocą elektrod zebrać sygnał, wzmocnić go, a komputer przekształci tę informację w komendę wysyłaną do robota, który wykona oczekiwany ruch. W ten sposób nasze myśli kierują pracą maszyny.

Robot sterowany myślą nie był jedynym urządzeniem, które cieszyło się zainteresowaniem. Odwiedzający z zainteresowaniem obserwowali pracę robota, którego każdy może zbudować samodzielnie - z klocków lego.

Robot z klocków Lego

Pokaz robotów był świetną prezentacją możliwości współczesnej robotyki - tej wysoce zaawansowanej i tej "zrób to sam". Wydaje się więc zupełnie bliskie to, że roboty, nie tylko kuchenne, będą pomagały nam w codziennej rzeczywistości.

Przemysław Goławski
Zobacz więcej na temat: komputery mali Warszawa
Czytaj także

Robot Cię obroni?

Ostatnia aktualizacja: 19.03.2007 00:01
Robotyka pozwala zastąpić człowieka w sytuacjach największego zagrożenia dla życia, jak np. neutralizacja terrorystycznych ładunków wybuchowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Polskie roboty w kosmosie?

Ostatnia aktualizacja: 05.11.2008 16:02
Roboty mobilne zbudowane na AGH polecą w kosmos.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Emocje robotów

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2008 08:00
Roboty ze zdolnością empatii już niedługo mogą być elementem naszej rzeczywistości.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Roboty na Pikniku

Ostatnia aktualizacja: 12.06.2008 14:44
Piknik Naukowy będzie znakomitą okazją, żeby poznać różnorodność robotów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Niebo nad Warszawą

Ostatnia aktualizacja: 26.10.2009 16:31
Futurystyczną grę rozegrano w wieżowcu Rondo 1 w samym centrum Warszawy. Akcja teatralna "Niebo nad Warszawą", której pomysłodawcą jest Centrum Nauki Kopernik, to fabularna gra astronomiczna w reżyserii Wojciecha Farugi, łącząca w sobie elementy teatralne, fabularne i naukowe.
rozwiń zwiń