Test do wykrywania choroby nowotworowej nabłonka układu moczowego, nazywanej potocznie rakiem układu moczowego, opracowali prof. Adam Lesner oraz dr Natalia Gruba z Pracowni Analityki Biochemicznej Wydziału Chemii Uniwersytetu Gdańskiego.
NAUKA w portalu PolskieRadio.pl
- Podczas powstawania nowotworów w obrębie nabłonka układu moczowego dochodzi do zwiększonej aktywności enzymów proteolitycznych, czyli takich enzymów, które powodują rozpad białek - powiedział prof. Lesner.
Test, nad który trwają badania wykrywa właśnie obecność enzymów proteolitycznych. Do przeprowadzenia badania wystarczy około jednego mililitra moczu, a o obecności komórek nowotworowych w nabłonku układu moczowego danego pacjenta świadczy zmiana koloru testera.
Prof. Lesner zaznaczył, że proponowana metoda, w przeciwieństwie do dotychczas stosowanych, jest szybka, bezinwazyjna i - jak wynika z dotychczasowych prób - daje jednoznaczną odpowiedź.
Wskazał, że obecnie – obok badań wziernikowych i USG - raka nabłonka układu moczowego można stwierdzić przeprowadzając mikroskopową analizę obecnych w moczu komórek. - W przypadku naszego testu eliminujemy subiektywny czynnik ludzki - zwrócił uwagę.
"100 proc. skuteczność"
Rzecznik prasowa Uniwersytetu Gdańskiego Beata Czechowska-Derkacz poinformowała, że metoda zaproponowana przez naukowców z tej uczelni została przetestowana na grupie 85 osób (60 chorych i 25 zdrowych), a próby pokazały jej 100 proc. skuteczność.
Dodała, że w ostatnich dniach uczelnia podpisała umowę na przeprowadzenie dalszych badań, tym razem na grupie tysiąca osób. Testy te zostaną przeprowadzone na Oddziale Urologicznym Szpitala Św. Wincentego a Paulo w Gdyni.
Badania pozwolą nie tylko ostatecznie potwierdzić skuteczność testu, ale też określić, w jakim stopniu zaawansowania choroby jego wskazania są trafne. Skuteczność testu w jak najwcześniejszej fazie choroby jest o tyle istotna, że nowotwór nabłonka układu moczowego do bardzo późnego stadium przebiega bez jakichkolwiek objawów.
Prowadzone przez naukowców z UG badania zostały wsparte dofinansowaniem Centrum Transferu Technologii UG w ramach projektu Inkubator Innowacyjności+.
kk