Nauka

Google liczy zapytania o grypę

Ostatnia aktualizacja: 24.11.2009 13:16
Internetowy gigant tworzy statystyki wyszukiwania, które mogą pokazać aktywność wirusa grypy.

Internetowy gigant stworzył narzędzie Google Flu Trends, które korzysta ze zbiorczych danych wyszukiwania Google w celu oszacowania liczby zachorowań na grypę. Firma uważa, że wyszukiwane hasła mogą być dobrymi wskaźnikami aktywności wirusa grypy.

Codziennie tysiące internautów na całym świecie szuka online informacji związanych ze zdrowiem. W czasie sezonu grypowego więcej jest wyszukiwań dotyczących grypy, w czasie sezonu alergicznego więcej jest wyszukiwań dotyczących alergii, a latem więcej jest wyszukiwań dotyczących poparzeń słonecznych. Co i w jaki sposób informacje o wyszukiwaniach mówią nam o istniejących zachorowaniach? Czy trendy zapytań mogą być podstawą dla dokładnego i rzetelnego modelu zjawiska w świecie rzeczywistym? Google jest przekonane, że tak. Oto informacja prasowa:

„Znaleźliśmy ścisły związek między tym, ile osób wyszukuje tematy związane z grypą, a tym, ile osób rzeczywiście ma objawy grypy. Oczywiście nie każda osoba wyszukująca hasło "grypa" jest w rzeczywistości chora, ale dodanie do siebie wszystkich zapytań dotyczących grypy powoduje ujawnienie silnego wzorca. Porównaliśmy nasze liczby zapytań z tradycyjnymi systemami nadzoru nad grypą i okazało się, że wiele zapytań zyskuje na popularności dokładnie w momencie wystąpienia sezonu grypowego. Zliczając częstość występowania tych zapytań, możemy oszacować natężenie grypy panującej w różnych krajach i regionach na całym świecie. Uzyskane przez nas wyniki zostały opublikowane w magazynie „Nature”.

Dane są szacowane na podstawie ilości zapytań dotyczących grypy w wyszukiwarce Googla. Aby jak najdokładniej określić pochodzenie zapytań, informacje są segregowane na kraje, regiony i stany poprzez korzystanie  z adresów IP z naszych dzienników serwera. Taka metoda pozyskiwania danych znacząco zwiększa szansę na szybkie zlokalizowanie epidemii grypy i podjęcie odpowiednich działań. Warto zauważyć, iż tradycyjne raporty spływają bezpośrednio od lekarzy i innych specjalistów służby zdrowia z opóźnieniem, niekiedy od 1 do 2 tygodni.

Aby zwiększyć wiarygodność, szacunki oparte na danych z wyszukiwania porównane są z historycznym bazowym poziomem aktywności grypy na danym obszarze. Dla obszaru Polski przyjmuje się dane opublikowane przez Europejską Sieć Nadzoru nad Grypą Europejskiego - Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób. W zależności od tego, czy aktualne szacunki są wyższe, czy niższe niż poziom bazowy, Google Flu Trends może zgłaszać ogólny poziom aktywności jako minimalny, niski, umiarkowany, wysoki lub bardzo wysoki. Każda z kategorii ma przypisany odpowiedni kolor wyświetlany pod wykresem.”

Aktualne dane dla Polski kształtują się na poziomie zdecydowanie wyższym w porównaniu z analogicznym okresem roku ubiegłego. W gwałtowny sposób wzrosły jednak w bardzo krótkim czasie. Na pewno oprócz realnych zachorowań, narzędzie świetnie odzwierciedla medialne zainteresowanie grypą. Analizując statystyki łatwo zobaczymy, że liczba najczęstszych zapytań związanych z grypą pokrywa się z czasem gdy grypa gościła w każdym wydaniu wiadomości. Z drugiej strony, nie można zbagatelizować liczby potwierdzonych przypadków zarówno grypy świńskiej, jak i tej sezonowej, która przebiega w sposób ciężki. Dzięki statystykom zobaczymy także, że w ubiegłych latach szczyt aktywności grypy przypadał na styczeń i luty. W jeszcze wcześniejszych okresach dużo zachorowań (i zainteresowania) odnotowano na przełomie lutego i marca oraz w marcu. Dane te pokazują więc, że wszystko jeszcze przed nami…

Przemysław Goławski

Czytaj także

Wybierz fantazyjne hasło

Ostatnia aktualizacja: 11.03.2009 11:14
Jakie jest najlepsze hasło dostępu? Z pewnością nie najczęściej używany szyfr „123456”.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Świńska grypa groźna

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2009 12:22
W wyniku świńskiej grypy w Meksyku mogło umrzeć 81 osób.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gdzie te szczepionki!

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2009 09:50
Polacy wykupili wszystkie maseczki a za granicą szukają szczepionek na świńską grypę. Panika narasta. Liczba chorych na grypę będzie rosnąć lawinowo – uważają eksperci od grypy. W pierwszych dniach listopada było 6 razy więcej zachorowań niż w zwyczajowo najbardziej zagrypionym miesiącu jakim jest styczeń. Są już pierwsze ofiary wirusa A\H1N1. A szczepionek jak nie było tak nie ma. Oto specjalny raport na temat świńskiej grypy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Współtwórca Internetu przeprasza za ukośniki

Ostatnia aktualizacja: 15.10.2009 11:41
Ukośniki w "http://" są zbędne - twierdzi.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Czyżby koniec grypy?

Ostatnia aktualizacja: 25.02.2009 13:18
Nowe przeciwciała mogą stać się lekiem stosowanym w razie epidemii i pandemii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Google Chrome OS – przeglądarka 2.0

Ostatnia aktualizacja: 27.11.2009 07:30
Nowy, internetowy system operacyjny jest już dostępny w wersjach testowych.
rozwiń zwiń