Nauka

Miłość do ruchu dziedziczysz po przodkach

Ostatnia aktualizacja: 09.09.2010 10:25
Okazuje się, że nie tak łatwo zmienić leniucha.


Upodobanie do aktywności fizycznej, np. codziennych ćwiczeń, to cecha dziedziczna.

Tak wynika z amerykańskich badań, przeprowadzonych przez biologów z Uniwersytetu Kalifornijskiego w Riverside, o których informuje pismo "Proceedings of the Royal Society B". Być może w przyszłości poziom aktywności fizycznej ludzi będzie można zmieniać przy pomocy leków.

Biolodzy doszli do takich wniosków na podstawie wieloletnich badań na gryzoniach. Rozpoczęto je w 1993 roku na w grupie 224 gryzoni, które poziomem różnorodności genetycznej przypominały dziką populację myszy. U części z nich zastosowano selekcję sztuczną, tj. kojarzenie ze sobą zwierząt ze względu na daną cechę. W tym przypadku interesującą badaczy cechą był wysoki poziom codziennej aktywności mierzonej odległościami przebieganymi na kołowrotku w klatce. W każdym pokoleniu badacze wybierali na rodziców następnej generacji samca i samicę, którzy najchętniej i najwięcej biegali. Pozostałe gryzonie służyły jako grupa kontrolna, a w ich rozmnażaniu się nie stosowano żadnego klucza. 

Jak się okazało, w 43. pokoleniu grupy „ruchowej” naukowcom udało się uzyskać potomstwo, które każdego dnia dobrowolnie przebiegało od 2,5 do 3 obrotów na kołowrotku więcej niż potomstwo myszy z grupy kontrolnej. Zdaniem autorów pracy dowodzi to, że wysoki poziom aktywności fizycznej jest cechą dziedziczną, która może być przekazywana z pokolenia na pokolenie. Jest ona determinowana m.in. przez geny, które decydują o objętości tkanki mięśniowej czy tempie metabolizmu. 

-"Obecnie zmagamy się z epidemią otyłości w zachodnich społeczeństwach i na razie nie wiemy dokładnie, co determinuje różnice w poziomie dobrowolnej aktywności fizycznej między ludźmi" - mówi kierujący badaniami prof. Theodore Garland Jr. Wyniki badań jego zespołu mogą pomóc otyłym i nielubiącym ruchu, np. poprzez stworzenie specjalnych „pigułek ruchu”. - "Za jakiś czas ludzie, którzy mało się ruszają będą mogli otrzymywać leki działające na specyficzne geny sprzyjające dobrowolnej aktywności ruchowej. Takie metody mogą zwiększyć przyjemność z ćwiczeń, a obniżać satysfakcję z długotrwałego siedzenia" - komentuje prof. Garland.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: bieganie ćwiczenia rodzice
Czytaj także

Gorzki smak słodkiego życia

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2009 00:00
Co 5 sekund w świecie nowa osoba zapada na cukrzycę. Później życie staje się trudne i gorzkie - to zbiór nakazów i zakazów, co jeść, jak się chronić, na co uważać, poczucie bezpieczeństwa spada, samoocena coraz gorsza, lęki, wstyd, złość, a rodzicom
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zakazują niezdrowej żywności, ale nie dbają o siebie

Ostatnia aktualizacja: 07.08.2010 13:58
Ponad połowa hiszpańskich deputowanych ma nadwagę - donosi Hiszpańska Fundacja Walki z Chorobami Serca. Jak wynika z jej badań, tylko co czwarty członek parlamentu regularnie uprawia sport.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Deputowani wagi ciężkiej

Ostatnia aktualizacja: 09.08.2010 07:45
Ponad połowa hiszpańskich deputowanych ma nadwagę - donosi Hiszpańska Fundacja Walki z Chorobami Serca.
rozwiń zwiń