Nauka

Zmarł matematyk pochodzący z Polski

Ostatnia aktualizacja: 18.10.2010 18:10
Zmarł prof. Benoit B. Mandelbrot twórca geometrii fraktalnej.

W wieku 85 lat zmarł w czwartek w Cambridge w stanie Massachusetts Benoit B. Mandelbrot, wybitny i nowatorski matematyk pochodzący z Polski - poinformowały w niedzielę amerykańskie media. Był on twórcą tzw. geometrii fraktalnej, opisującej nieregularne kształty występujące w przyrodzie, takie jak linia brzegowa, zbocza górskie, i systemy komórkowe. Fraktale w najogólniejszym znaczeniu to interpretacja graficzna równań i ciągów uchodzących poprzednio za całkowicie abstrakcyjne i nie mające odniesień do rzeczywistości.

Jak wykazał Mandelbrot, powinny one być przedmiotem badań i mają zastosowania w wielu dziedzinach praktycznych. Jedną z nich była m.in. grafika komputerowa.

Benoit Mandelbrot urodził się w Warszawie 20 listopada 1924 roku w rodzinie litewskich Żydów. W 1936 roku wyemigrował z rodzicami do Francji, gdzie studiował w Ecole Polytechnique w Paryżu. Po wojnie wyjechał do USA. Pracował w centrum badawczym im. Watsona w Nowym Jorku, wykładał na Uniwersytecie Harvarda, w Massachusetts Institute of Technology, a od 1987 roku był profesorem na Uniwersytecie Yale.

- Jeśli mówimy o wpływie w matematyce i jej zastosowaniach w naukach ścisłych, Mandelbrot był jedną z najważniejszych postaci ostatnich 50 lat - powiedział o zmarłym profesor matematyki z Uniwersytetu w Bremie, Heinz-Otto Peitgen, cytowany w artykule wspomnieniowym w niedzielnym "New York Timesie".

(ki)

Czytaj także

Drzewa, fraktale i nanotechnologia

Ostatnia aktualizacja: 08.07.2008 10:07
Okazuje się, że w nanoskali "rosną" drzewa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Kurt Gödel

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2009 13:50
Poznaj życie i dzieło jednego z najwybitniejszych matematyków wszechczasów.
rozwiń zwiń
Czytaj także

MATEMATYKA: Czy matematycy to dziwacy?

Ostatnia aktualizacja: 19.05.2008 11:55
Tak postrzega ich młodzież i dlatego coraz mniej jest chętnych do studiowania tego kierunku.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rekordowa liczba pi

Ostatnia aktualizacja: 07.01.2010 17:27
Po 131 dniach obliczeń poznano liczbę pi do prawie dwóch bilionów siedmiuset miliardów miejsc po przecinku.
rozwiń zwiń