Nauka

Zamilkł Spirit - być może na zawsze

Ostatnia aktualizacja: 16.11.2010 12:05
Marsjański łazik Spirit prawdopodobnie zamilkł na zawsze – przyznają naukowcy prowadzący projekt Mars Rover.

Jeszcze niespełna dwa miesiące temu kierujący zespołem Mars Rover Steven Squyres z Cornell University wyrażał nadzieję, że w ciągu następnych 4 do 6 tygodni będzie można uzyskać łączność z łazikiem Spirit. W pierwszym tygodniu listopada prawdopodbieństwo nawiązania łączności jest już jednak równe zeru - pisze Science.

- Istnieje możliwość, że Spirit jest martwy i nie usłyszymy od niego już żadnych informacji - przyznaje Squyres. Mimo to misja Spirita była wielkim sukcesem. Zamiast planowanych 90 dni, Spirit spędził 6 lat na badaniu gigantycznego krateru Gusiew, analizując glebę i skały.

Początkowo łazik badał pole lawowe, potem podróżował w kierunku pobliskich wzgórz, gdzie odkrył długo poszukiwane skały wymywane przez marsjańską wodę i nieczynne od dawna fumarole, przypominające te z parku Yellowstone. To szczególnie poruszyło naukowców, ponieważ na Ziemi fumarole towarzyszą czynnym wulkanom.

Kontakt z łazikiem został utracony najprawdopodobniej z powodu zanieczyszczenia paneli słonecznych i zbyt małej ilości światła, jaka docierała do urządzenia. Zdaniem naukowców Spirit mógłby jeszcze nawiązać kontakt z Ziemią, gdyby silne wiatry zdmuchnęły pył z jego paneli i nastąpił wzrost ilości światła słonecznego.

- Tak więc będziemy nasłuchiwać, ale to może być długie oczekiwanie – mówi Squyres.

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: NASA
Czytaj także

Brak łączności ze Spiritem. Bez kontroli na Marsie

Ostatnia aktualizacja: 07.04.2010 13:01
Nie udał się przedświąteczny seans łączności NASA z marsjańskim łazikiem Spirit. Naukowcy będą jednak próbowali uruchomić go "w ograniczonym zakresie", jeśli tylko uda się przywrócić komunikację - stwierdza komunikat NASA Jet Propulsion Laboratory.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mokro i wybuchowo

Ostatnia aktualizacja: 11.09.2010 07:00
Ciekła woda rzeźbiła powierzchnię Marsa przez całą historię tej planety – sugerują dane z Phoenixa. Atmosferę kształtowały wulkany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Mars w Arizonie

Ostatnia aktualizacja: 16.09.2010 06:00
NASA się nie poddaje. Treningi przed misją na Marsa trwają... na pustyni w Arizonie.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Marsjańska misja

Ostatnia aktualizacja: 08.10.2010 11:15
Rozpoczęły się przygotowania do nowej misji na Marsa.
rozwiń zwiń