- Osobę z cukrzycą trzeba traktować jak kogoś, kto ma dodatkowe trudności w życiu, a nie jak kogoś chorego - mówi gość "Magazynu medycznego" Jedynki doc. dr hab. Ewa Pańkowska, pediatra -diabetolog z Instytutu Matki i Dziecka w Warszawie.
Choroba pojawia się nagle i objawia się nadmiarem glukozy we krwi, czyli hiperglikemią.
- Cukrzyca to choroba nieuleczalna całego układu przemiany materii. Związana jest z nieprawidłową gospodarką węglowodanową, czyli z przyswajaniem cukrów – wyjaśnia dr Ewa Pańkowska.
Cukrzycę typu pierwszego u dzieci można zdiagnozować bardzo szybko, nawet w ciągu kilku dni. Trudniej jest z wykryciem cukrzycy typu drugiego. Przez długi czas choroba jest utajona i osoby chore najczęściej o niej nie wiedzą.
- Nieraz rozpoznawana jest dopiero przy badaniu okulistycznym. Może objawić się przez apatię, senność, zmęczenie, zmiany grzybicze na skórze, a więc ze zmianami, które w ogóle nie kojarzą się z tą chorobą metaboliczną – tłumaczy gość Małgorzaty Kownackiej.
Ogólnopolska akcja Ministerstwa Zdrowia dotycząca cukrzycy, skierowana jest między innymi do osób pracujących z dziećmi-cukrzykami, które poza domem również muszą dostawać insulinę.
- Dzieci są bardzo dzielne i mądre. Niektóre pięciolatki potrafią sobie same nakłuwać palec i badać poziom insuliny we krwi – mówi dr Pańkowska. – Dziecko z cukrzycą może i powinno uczestniczyć w pełnym życiu szkolnym – dodaje.
14 listopada obchodzony jest Światowy Dzień Walki z Cukrzycą.
Jak dbać o siebie i żyć z cukrzycą można posłuchać w dźwięku "Cukrzyca jest podstępna". Wystarczy klikąć w "Posłuchaj" w boksie w ramce po prawej stronie.
Audycję "Magazyn medyczny" można słuchać co drugi czwartek o godz. 20.43. Zapraszamy.
(im)