Nauka

Miejskie światła brudzą powietrze

Ostatnia aktualizacja: 15.12.2010 12:00
Jaskrawe wielkomiejskie oświetlenie potęguje zanieczyszczenie powietrza - informuje serwis BBC.

Nie chodzi bynajmniej o to, że na skutek zbyt dużej ilości światła nie widać nieba – to, oczywiście, prawda, ale problem okazuje się być dużo poważniejszy.

Jak wynika z badań zaprezentowanych podczas konferencji American Geophysical Union w San Francisco, blask rzucany na nocne niebo przez sztuczne oświetlenie zakłóca reakcje chemiczne, dzięki którym powietrze samo się oczyszcza. W nocy tlenek azotu i ozon wchodzą w reakcje, dzięki którym rozkładane są szkodliwe związki chemiczne z fabryk i spaliny emitowane przez silniki samochodów.

Jak wykazały pomiary wykonane z samolotu latającego nad Los Angeles, światło emitowane przez to miasto rozkłada ozon i tlenek azotu, co utrudnia eliminację zanieczyszczeń!

To nie lada problem. Miasta potrzebują świateł ze względu na bezpieczeństwo, ale, według Haralda Starka z US National Oceanic and Atmospheric Administration, wszystkie miejskie lapmpy powinny oświetlać ziemię. Teoretycznie dobrym rozwiązaniem byłoby czerwone światło, które ze względu na małą energię jego fal nie zakłóca oczyszczających reakcji chemicznych. Czy jednak mieszkańcy miast będą chcieli instalować wszędzie czerwone latarnie?

(ew)

Zobacz więcej na temat: BBC ekologia san
Czytaj także

Jeziora czują ocieplenie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 03.12.2010 07:02
W reakcji na zmiany klimatu w ostatnim ćwierćwieczu ociepliły się największe jeziora Ziemi. Wyniki pierwszego globalnego badania temperatury wód największych jezior, uzyskali naukowcy z NASA.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zielona awangarda z Watykanu

Ostatnia aktualizacja: 08.12.2010 08:15
Watykan coraz bardziej "zielony". Państwo Kościelne coraz chętniej wykorzystuje odnawialne źródla energii.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Skąd się wzieły choinki?

Ostatnia aktualizacja: 26.12.2010 16:14
Każdemu z nas świętach Bożego Narodzenia kojarzą się ze choinką pięknie udekorowaną. Kiedy i którędy zwyczaj ten przywędrował do Polski?
rozwiń zwiń