Oto siedem z nich:
1. Pozytywne nastawienie
Idea zgryźliwego tetryka nie obroni się przed dowodami naukowymi. Okazuje się, że wiele osób wraz z wiekiem uzyskuje... pogodę ducha. Badania przeprowadzone w 2008 roku przez socjologa Yanga Yanga (Uniwersytet w Chicago) wskazują, że zwiększenie się średniej długości życia, wpłynęło na ilość lat przeżytych w zadowoleniu.
Powody tego “późnego szczęścia” są niejasne – jak wiadomo, spadają wówczas zarobki, a zdrowie pogarsza się. Mimo to, dane socjologiczne są stosunkowo jednoznaczne: na starość jesteśmy szczęśliwsi.
Co więcej, wspominamy przeszłość przez różowe okulary.
2. Wciąż lubimy śmiech
Śmiech to zdrowie – dowodzą tego badania naukowe. To dobra wiadomość dla tych seniorów, którzy lubią śmiać się do rozpuku.
Według kanadyjskich badań z 2003 roku (publikowanych w Journal of the International Neuropsychological Society), poczucie humoru jest cechą, która nie zmienia się z wiekiem.
Z drugiej strony, w 2007 przeprowadzono badania, które wskazują, że z wiekiem maleje zdolność do rozumienia żartów.
A zatem – chcemy się śmiać jak dawniej, ale często „nie chwytamy” dowcipów.
3. Wszystko zwisa
Niestety – dosłownie. Skóra po prostu wygląda, jakby robiła się zbyt duża. To nieomylny znak, że liczba oznaczająca nasz wiek rozpoczyna się co najmniej od piątki.
Zmarszczki są powodowane przez cienienie epidermy. Przez to skóra staje się mniej elastyczna i zanika tłuszcz, zwykle znajdujący się w głębszych warstwach skóry. Tak właśnie powstają zmarszczki.
Jak się okazuje, zastrzyki z różnych przemyślnych substancji, które tak chętnie serwują sobie gwiazdy, na dłuższą metę wcale nie pomogą. To dlatego, że „zapadają się” także szczęka, gałki oczne czy powieki. Operacje plastyczne są zaś ryzykowne i wiekowa skóra niezbyt dobrze je znosi.
4. Starzeją sie komórki macierzyste
Pod wiotczejącą skórą zaczynają starzeć się inne komórki. Niestety, także te macierzyste, które mają za zadanie „naprawę” i zastępowanie zwykłych zniszczonych komórek. Jak wykazały badania z 2007 roku, regenerujące zdolności komórek macierzystych, z wiekiem wyraźnie się zmniejszają.
5. Ale za to mniej śpimy
To nie nowina – każdy zapewne zauważył kiedyś, że jego babcia lub dziadek wcześniej wstają. To nie tylko przyzwyczajenie - starsze osoby po prostu potrzebują mniej snu.
Osoby w wieku 66-83 lat śpią przeciętnie 20 minut krócej, niż ludzie w średnim wieku (40-55), a 43 minuty krócej od osób młodych (20-30 lat). Jedną z przyczyn są zapewne zaburzenia senne – połowa osób w wieku powyżej 65 lat cierpi przynajmniej na jeden z problemów związanych ze snem.
6. Rozkojarzeni jak zakochani
Osobom starszym coraz trudniej jest np. wydobyć wyraźny przekaz z szumu głosów. Jak mówi psycholog Karen Campbell z Uniwersytetu w Toronto, starsi ludzie są “hiper-ślepi” (hyper-blind) na informacje, które są dla nich nieważne. Zamiast skupiać sie na wszystkim, wydobywają tylko to, co rzeczywiście ich interesuje. Taka zdolność – i umiejętne jej wykorzystanie – może zaś poprawić pamięć!
7. Stajemy się liberałami
Wiotczeje nie tylko skóra, ale i poglądy – zwłaszcza jeżeli ktoś za młodu miał bardzo wyraziste. Badanie ponad 46 000 Amerykanów, przeprowadzone w latach 1972-2004, pokazały, że z wiekiem większość osób stała się bardziej liberalna. Chodzi tutaj zarówno o samą politykę, jak i sprawy związane z nią pośrednio, a zatem ekonomię, religię, a także sprawy płci i seksualności.
Oczywiście, nie oznacza to, że na starość wszyscy zostaniemy hipisami, ale przeciętny staruszek dryfuje właśnie w tym kierunku.
(ew/livescience.com)