Nauka

Placebo działa na wszystko

Ostatnia aktualizacja: 27.12.2010 11:00
Placebo wpływa na poprawę zdrowia pacjenta nawet wówczas, gdy jest on świadom, że je zażywa.

Pisze o tym Reuters, omawiając badania, w których wzięło udział prawie 60 pacjentów z zespołem jelita drażliwego. Zażywając placebo, przyznali oni, że czują poprawę samopoczucia. Tabletki brali dwa razy dziennie ze świadomością, że nie są to żadne czynne lekarstwa.

- Nie tylko jasno poinformowaliśmy pacjentów, że to, co biorą to tabletki przyrządzone z całkowicie neutralnych składników, ale też umieściliśmy na pojemnikach z tabletkami wyraźny napis: Placebo - wyznał Ted Kaptchuk z Harvard Medical School, który wraz z Beth Israel z Deaconess Medical Center w Bostonie prowadził badania.

Placebo odgrywa kluczową rolę w badaniach nad nowymi lekami i terapiami. Warto bowiem pamiętać, co naukowcy na ogół potwierdzają, że 30-40 procent pacjentów, świadomie zażywających pigułki cukru zwykle zgłasza poprawę samopoczucia, a nawet wykazuje udokumentowane poprawy objawów choroby.  

(ew/pap)

Czytaj także

Sprzedają placebo

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2008 08:13
Cukrowe tabletki Obecalp to „pierwsze standaryzowane placebo”
rozwiń zwiń
Czytaj także

Na chemioterapię chińskie zioła

Ostatnia aktualizacja: 23.08.2010 14:39
Tradycyjny chiński lek może ochronić pacjentów przed szkodliwymi skutkami chemioterapii i zwiększyć skuteczność leczenia - informuje "New Scientist".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Oporne bakterie

Ostatnia aktualizacja: 20.09.2010 11:45
Lekarze alarmują: Niewłaściwe przyjmowanie antybiotyków powoduje mutacje w genach bakterii. Stają się one oporne na działanie leków.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Życie po Placebo

Ostatnia aktualizacja: 27.09.2010 13:57
Były perkusista brytyjskiej grupy zdradza kulisy odejścia z zespołu i opowiada o projekcie, w którym zamienił pałeczki na mikrofon.
rozwiń zwiń