- Czekanie nie jest banalne, zawsze jest wypełnione czymś głębokim. Nawet jeśli się czeka na coś, o czym wiadomo, że nie będzie dobre, to też jest bardzo bogate – powiedziała pisarka Krystyna Kofta i przytoczyła słowa piosenki wykonywanej przez Kalinę Jędrusik: "I wciąż się na coś czeka, na coś, co nie chce przyjść". – Wydaje mi się, że to jest istota życia ludzkiego, że wciąż się na coś czeka, na coś, co nie chce przyjść i to nie musi wcale być miłość – podkreśliła pisarka.
Zbigniew Miłuński, filozof i terapeuta zauważył, że z samego faktu planowania czynności i wydarzeń, wynika konieczność czekania. – Jeżeli umieszczamy coś w przyszłości, to przyszłość jest zawsze jutro, w związku z tym, kiedy nie zajmujemy się tym, co ważne dzisiaj, to nigdy się nie doczekamy – wyjaśnił.
Filozof dodał, że jeśli chcemy zmieniać nasze życie na lepsze, upiększać je, to teraźniejszość jest jedynym momentem, w którym możemy działać, coś robić w tym kierunku. Jego zdaniem ludzie, którzy po powrocie do domu włączają telewizor, radioodbiornik, piszą sms i przeglądają gazetę w tym samym czasie, nie są osobami żyjącymi w teraźniejszości. – To jest ktoś, kto nie ma dostępu ani do przyszłości, ani do przeszłości, ani do teraźniejszości – powiedział.
Kofta dodała, że podobnie jest z ludźmi wiecznie niezadowolonymi ze swojego życia, którzy czekają na coś "lepszego". Gubią sprawy najważniejsze czekając na wyimaginowane, które nigdy nie nadejdzie. - Bo sens życia jest w samym życiu - podsumowała pisarka.
Kto potrafi czekać najpiękniej? Kiedy warto przestać czekać, a zacząć żyć? Kto pisze do nas list mówiący "Czekam…" i jak tkać nić naszego życia?
Karta z książki Davida Cali i Serga Bloch "A ja czekam"
Aby wysłuchać całej rozmowy "Niebanalna istota życia", wystarczy kliknąć w ikonę dźwięku w boksie "Posłuchaj” w ramce po prawej stronie.
Audycji "Klub Trójki" można słuchać od poniedziałku do czwartku tuż po 21.00. Zapraszamy.
(asz)