Nauka

Liczy się historia samca

Ostatnia aktualizacja: 26.01.2011 09:00
Płodność samic ptaków, podobnie jak u kobiet, pogarsza się z upływem czasu. Jednak niektóre samice mogą spowolnić tykanie biologicznego zegara.

Wraz z wiekiem samice ptaków stają się coraz mniej płodne - zauważa jeden z autorów badania, Josh Auld z National Evolutionary Synthesis Center w Durham (USA). Starsze samice nie tylko składają mniej jaj, ale też zaczynają je składać na późniejszym etapie sezonu lęgowego. Kiedy zaś młode się wylęgną i wymagają karmienia, samicom trudniej jest zdobyć mniej wówczas dostępny pokarm.

Mimo licznych dowodów na pogarszającą się płodność samic naukowcy niewiele jednak wiedzieli, jaką rolę grają w tej sytuacji samce. - Myślano, że się nie liczą - mówi Auld.

Aby tę tezę zweryfikować, naukowcy analizowali gromadzone od wielu lat dane na temat sikor modrych. Obserwacje i badania tysięcy tych leśnych ptaków z populacji zajmującej wyspę Korsykę prowadzono od końca lat 70.

Sikory modre rozmnażają się raz w roku, często co roku znajdując sobie coraz to innego partnera. Obrączkując ptaki i obserwując ich gniazda naukowcy są w stanie ustalić, które osobniki łączą się ze sobą, ile składają jajek i kiedy oraz jak z biegiem czasu rozwijają się ich młode.

Informacje na temat niemal sześciuset samic i tyluż samców gromadzono przez 28 lat. Przy analizie danych naukowcy ze zdziwieniem dostrzegli, iż to, jak szybko z biegiem czasu samica traci płodność, po części zależy od jej partnerów.

Samiczki, decydując się na wybór samców, zwracają uwagę nie tyle na ich wiek czy tożsamość, co na ojcowską przeszłość. - Liczy się historia samca - zwraca uwagę Anne Charmantier z National Center for Scientific Research we Francji.

U sikorek, których partnerem zostaje stosunkowo młody samiec-debiutant, płodność spada stosunkowo wolniej. - Samice, które raz po raz łączą się z młodymi samcami, mają się lepiej. Nie starzeją się tak szybko - dodaje Auld.

Samce, które wcześniej zaczynają się rozmnażać, jako partnerzy okazują się zdrowsze lub bardziej zaradne niż te, które z ojcostwem zwlekają. Mogą być w lepszej formie lub mieć mniej pasożytów - spekuluje Charmantier.

Te cechy sprawiają, że samce okazują się lepsze w roli ojców, dzięki czemu samica mniej się eksploatuje. U sikor modrych samiec pomaga bowiem budować gniazdo, przynosi też samicy pokarm podczas składania i wysiadywania jaj. Później pomaga w opiece nad pisklętami - wylicza zalety młodego samca Auld.

(ki)

Zobacz więcej na temat: Francja Korsyka USA
Czytaj także

Rubens nie znał się na ptakach

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2011 07:00
Polski ornitolog nie ma litości dla geniuszy malarstwa: nie znali się na ptakach i nie potrafili ich namalować.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Śpiewająca ewolucja ptaków

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 09:00
Być może obserwujemy powstawanie nowych, miejskich ras. Naukowcy zauważyli, że żyjące blisko ludzi ptaki, coraz głośniej śpiewają, by przekrzyczeć miejski hałas.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Gniazdo mówi o gospodarzu

Ostatnia aktualizacja: 24.01.2011 12:00
Sposób, w jaki niektóre ptaki drapieżne ozdabiają swoje gniazda, mówi sporo o ich witalności i jakości zajmowanego przez nie terytorium.
rozwiń zwiń