Nauka

Ewolucja w kształcie litery „S”

Ostatnia aktualizacja: 28.01.2011 12:00
Tajemnicze, powabne i zachwycające - takie są koniki morskie. Kształt ich ciała fascynuje ludzi na całym świecie.

Naukowcy spróbowali wyjaśnić, skąd wziął się tak niecodzienny kształt tych morskich stworzeń. Na początku badacze porównali konika morskiego z jego bliskim krewnym – iglicznią (Syngnathinae).

Zarówno konik morski jak i iglicznia żywią się małymi skorupiakami pływającymi w wodzie. Obydwa gatunki najpierw wabią upatrzony pokarm, a potem zasysają go w pyszczku. Ale w przeciwieństwie do igliczni, która pływa między swoimi ofiarami, konik morski przysiada na roślinach i czeka, aż ofiara przepłynie obok niego.

Analizując materiał filmowy i używając modeli matematycznych Sam Van Wassenbergh z Uniwersytetu w Antwerpii w Belgii wyciągnął wniosek, że specyficzne wygięcie szyi konika morskiego ułatwia mu sięgnięcie do ofiary będącej daleko. Szyja konika morskiego działa jak sprężyna, która pozwala na gwałtowny ruch głowy do przodu i zaatkanowanie przepływających wokół niego drobnych skorupiaków.

- Moja teoria mówi o tym, że przodkowie igliczni rozwinęli tajemniczy tryb życia – wyjaśnia naukowiec. Ta zmiana na „siedzący i czekający” tryb życia oznacza, że zwierzęta te, aby przeżyć musiały się wyróżniać. Dzięki ciału wygiętemu w literę „S” mogły zwracać na siebie uwagę i wabić ofiary z bardzo dalekiej odległości.

Taktyka wabienia ofiary przez koniki morskie jest prosta – Przyczepiają się ogonem do trawy morskiej i czekają, aż jedzenie przepłynie im przed nosem – mówi naukowiec.

(ki/pap/news.bbc.co.uk)

Zobacz więcej na temat: Belgia pływania van
Czytaj także

Morski rezerwat

Ostatnia aktualizacja: 02.04.2010 11:01
Na Oceanie Indyjskim powstanie największy na świecie morski rezerwat przyrody.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Będą nowe parki narodowe... na morzu

Ostatnia aktualizacja: 24.08.2010 10:00
Wielka Brytania utworzyła 15 morskich parków narodowych, mających chronić ważne ekosystemy i tarliska.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby pierwsze uprawiały seks

Ostatnia aktualizacja: 28.10.2010 07:15
Ryby jako pierwsze zwierzęta na Ziemi zaczęły kopulować - informują naukowcy.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ryby przestają czuć miętę

Ostatnia aktualizacja: 18.11.2010 09:15
Chemikalia mają wpływ na zachowania partnerskie ryb.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rafy czują ocieplenie klimatu

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2010 11:12
Rafy koralowe żyjące blisko brzegów lepiej radzą sobie z globalnym ociepleniem. Adaptują się tam do wyższych temperatur. Nadal jednak koralowce żyjące daleko od brzegów giną coraz szybciej - wynika z badań naukowców.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Rybie osiedla

Ostatnia aktualizacja: 14.01.2011 15:00
Hałaśliwi sąsiedzi mogą być na wagę złota. Jednak tylko wówczas, gdy jest się młodą rybką rafową poszukującą miejsca na osiedlenie się.
rozwiń zwiń