Nie ma wątpliwości, że pozostałości po państwie faraonów to największe bogactwo Egiptu – a także jedne z najważniejszych archeologicznych pozostalości na świecie. Właśnie dlatego Międzynarodowa Rada Muzeów ICOM wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją w Egipcie. Organizacja zaapelowała do lokalnych władz i społeczności o ochronę bogatego dziedzictwa.
- Kluczowa jest ochrona bezcennych kolekcji muzealnych, aby mogły nadal służyć zbiorowej świadomości ludzkości – podkreśla ICOM w swoim oświadczeniu. Organizacja zapewnia, że zamierza dalej monitorować sytuację. Do akcji włączą się teraz jej specjalne komisje: Zespół Zadaniowy ds. Klęsk (Disaster Task Force) i Międzynarodowy Komitet ds. Egiptologii ICOM (CIPEG).
Ten ostatni zaapelował do archeologów, egiptologów, muzealników, aby bacznie śledzili rynek handlu antykami, celem znalezienia potencjalnych zabytków wykradzionych podczas zamieszek w Egipcie. Kolejne międzynarodowe spotkanie CIPEG, które odbędzie się we wrześniu 2011 roku w Poznaniu będzie w całości poświęcone sytuacji stanowisk archeologicznych i muzeów w Egipcie. CIPEG zbiera aktualnie wszelkie informacje dotyczące rabunku czy zniszczenia zabytków. Zostaną umieszczone w specjalnej bazie danych.
Swoje zaniepokojone sytuacją dziedzictwa kulturowego wyraził w internetowym oświadczeniu prezes Międzynarodowego Stowarzyszenia Egiptologów (IAE), prof. James P. Allen. Z kolei dyrektor Generalny UNESCO Irina Bokova zaapelowała o ochronę egipskiego dziedzictwa i o swobodny przepływ informacji z pomocą międzynarodowych mediów.
Zabytki Egiptu są bezcenne: - Nie da się oszacować wartości pieniężnej ani naukowej 120 tys. zabytków w Muzeum Egipskim w Kairze - mówi Bokova.
Pomoc Egipskiej Służbie Starożytności w postaci stworzenia bazy danych składającej się z rozszabrowanych zabytków zaoferowało również Centrum Dziedzictwa Kulturowego w Pensylwanii (University of Pennsylvania Cultural Heritage Center).
Dr Karen Exell przewodnicząca Egypt Exploaration Society - najstarszej egiptologicznej organizacji działającej w Wielkiej Brytanii, wyraziła zaniepokojenie obecną sytuacją w Egipcie i niebezpieczeństwem rabunków zabytków. - Jako organizacja ściśle współpracująca z Egipską Służbą Starożytności (SCA) w dziedzinie zabezpieczenia egipskiego dziedzictwa kulturowego, pilnie obserwujemy rozwój sytuacji - dodała Exell. The Society for the Study of Egyptian Antiquities (SSEA) w oświadczeniu dziękuje wszystkim Egipcjanom, którzy postanowili chronić muzea i zabytki przed rabunkiem.
Tymczasem według niepotwierdzonych informacji Egipska Słuzba Starożytności wstrzymała wydawanie koncesji wykopaliskowych do 6 lutego br. Minister ds. Starożytności w nowo powstałym rządzie, Zahi Hawass, zapewnił w czwartkowym oświadczeniu na swojej stronie internetowej drhawass.com, że wszystkie główne muzea Egiptu są zabezpieczone. Zaprzeczył wcześniejszym doniesieniom, że nekropola w Sakkarze została zrabowana. Zapewnił, że stanowisko jest chronione przez wojsko.
Hawass stwierdził, że jak dotąd włamano się jedynie do Muzeum Egipskiego i magazynu w Qantarze na Synaju i że sytuacja jest pod kontrolą.
(ew/pap)