Nauka

Smak wina nie zależy od ceny

Ostatnia aktualizacja: 18.04.2011 05:00
Drogie wino wcale nie jest lepsze od taniego - wykazały badania Richarda Wisemana, psychologa z Hertfordshire University. Jego zdaniem, na ocenę wina wpływa głównie cena, a nie smak.

Brytyjski uczony twierdzi, że nie potrafimy odróżnić taniego wina od drogiego, nawet wtedy, gdy różnica w ich cenie jest znaczna. Podczas Międzynarodowego Festiwalu Nauki w Edynburgu przeprowadził on badania z udziałem przypadkowo wybranych 575 osób. Ochotnicy jedynie na podstawie smaku mieli odpowiedzieć na pytanie, które wino, zarówno białe, jak i czerwone, jest droższe, a które tańsze.

Najtańsze wino kosztowało 3,49 funtów (ok. 17-18 zł), a najdroższe - 29,99 funtów (150-160 zł). Rozpiętość cenowa miała zagwarantować różnicę w smaku – gdyby ta rzeczywiście miała być wyczuwalna.

W ślepej próbie jedynie 53 proc. osób poprawnie rozróżniało tanie i drogie białe wino. Nieco gorzej było w przypadku czerwonego - zaledwie 47 proc. badanych potrafiło powiedzieć, które więcej kosztuje, a które mniej. Statystyka wskazuje niezbicie, że ocena wina była całkowicie przypadkowa, podobnie jak rzut monetą. W obu przypadkach prawdopodobieństwo - wino tanie lub drogie, orzeł czy reszka - jest takie samo i wynosi 50:50.

 - Gdy znamy cenę wina, oszukujemy się, że to droższe musi być lepsze - powiedział w rozmowie z dziennikiem "Guardian" Richard Wiseman. Dodajmy, że jego wnioski nie są wcale pionierskie. Podobny test przeprowadził przed kilku laty magazyn "Psychology Today". Do Bordeaux na degustację zaproszono wtedy 54 kiperów. Podano im najdroższe wina, którymi się zachwycali. Oceniali je jako "cudowne", "pełne smaku" albo "silne". Gdy jednak te same trunki przelano do zwykłych butelek, okazało się, że są "słabe" albo "zbyt lekkie".

W 2008 roku Adrian North, psycholog z Heriot-Watt University w Edynburgu, przeprowadził badania, które wykazały, że na ocenę smaku wina wpływa muzyka. Cabernet Sauvignon wydawało się bardziej "silne" i "ciężkie", gdy podczas degustacji słychać było równie ciężko brzmiące utwory. Chardonnay lepiej smakowało w takt muzyki lekkiej i "odświeżającej". 

(ew/pap)

Zobacz więcej na temat: Guardian psychologia
Czytaj także

Magia winosfery

Ostatnia aktualizacja: 25.01.2011 05:30
Co kształtuje wizerunek wina? Czy jego smak można odczytać na elewacjach bodegi? Czy wystrój enoteki wpływa na degustację?
rozwiń zwiń
Czytaj także

Ulubione wino Donalda Tuska za setki złotych

Ostatnia aktualizacja: 08.02.2011 10:13
Cygaro, zaufani współpracownicy i wino – taki przepis na owocną naradę ma szef polskiego rządu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Degustacja wina z Tool

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 11:40
Maynard James Keenan - lider słynnej art rockowej grupy - wyprodukował film o swojej wielkiej winiarskiej pasji. "Blood Into Wine" obejrzeć można na specjalnej stronie projektu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wina ciągle mniej

Ostatnia aktualizacja: 01.04.2011 04:00
W paryskiej siedzibie Międzynarodowej Organizacji Winnic i Wina odbyła się konferencja prasowa poświęcona bilansowi światowej produkcji wina w ubiegłym roku.
rozwiń zwiń